BiznesINFO.pl
uniaeuropejska-pixabay-1582223699

Pixabay

Unia Europejska rezygnuje z części sankcji. Sbierbank i Gazprombank ich unikną

2 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Sbierbank i Gazprombank nie będą jednak objęte unijnymi sankcjami. Bruksela dzisiaj ogłosiła, że na te dwa podmioty nie zostaną nałożone sankcje, ponieważ pracują przy operacjach finansowych związanych z energetyką.

Unia Europejska w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego członkom organizacji zdecydowała się na wyłączenie Sbierbanku i Gazprombanku z unijnych sankcji, które wobec sektora bankowości objawia się zablokowaniem możliwości korzystania z systemu SWIFT.

UE objęła sankcjami 7 banków

„Najlepiej (byłoby), gdybyśmy wyłączyli z systemu SWIFT określone transakcje, ale on tak nie działa. Nie jest w stanie technicznie wyróżnić określonych transakcji. Dlatego musieliśmy wyłączyć Sbierbank i Gazprombank, ponieważ są to dwa główne banki, które zarządzają płatnościami za produkty energetyczne. Niektóre państwa członkowskie są bardzo uzależnione od dostaw z Rosji” – cytuje słowa wysokiego unijnego urzędnika portal Forsal.pl.

W środę także Bruksela ogłosiła obłożenie sankcjami 7 rosyjskich banków: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Jak podawał już wczoraj serwis Bloomberg, przeciwnikami całkowitego odcięcia Rosji od systemu SWIFT były przede wszystkim Niemcy. Berlin obawia się konsekwencji kompletnej izolacji Rosji od światowego systemu finansowego.

Sbierbank i Gazprombank zostają w SWIFT

Sbierbank jest największym rosyjskim bankiem, gdzie swoje pieniądze trzyma niemal połowa Rosjan. Odcięcie go od systemu SWIFT mogłoby spowodować olbrzymie konsekwencje dla obywateli Federacji Rosyjskiej.

Gazprombank jest z kolei głównym bankiem, poprzez który Rosja rozlicza się z importerami surowców energetycznych. Odłączenie od SWIFT mogłoby spowodować liczne problemy przy rozliczeniach z koncernami energetycznymi.

Tagi:

gaz ziemnygazroparopa naftowa

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >