Stolica Filipin - Manila, źródło: live.staticflickr.com
Autor Kasper Starużyk - 14 Maja 2019

Ukraińcy nie chcą już pracować w Polsce? Czas na Filipińczyków

Polskie Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia podejrzewa, że już bardzo niedługo polski rynek pracy będzie mógł liczyć na tysiące nowych pracowników, którzy przyjadą tutaj z Filipin, azjatyckiego kraju położonego na Oceanie Spokojnym.

Na Filipinach odbyły się wczoraj wybory uzupełniające. Business Insider Polska opisał zdanie Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia w sprawie potencjalnej emigracji zarobkowej obywateli tego kraju. 

Pracownicy z Ukrainy już mniej chętni do pracy w Polsce?

Z danych Narodowego Banku Polskiego, które publikuje Business Insider Polska wynika, że w Polsce znajduje się około 1,5 mln pracowników z Ukrainy. Jest to oczywiście jedynie liczba obywateli tego kraju, którzy pracują w naszym kraju legalnie. Niektóre źródła mówią nawet o 3 mln Ukraińców, jednak nie da się dokładnie tego oszacować. Pomimo tak dużej liczby pracowników zza wschodniej granicy polska gospodarka nadal zmaga się brakami w kadrach. Dodatkowo polscy przedsiębiorcy muszą niestety liczyć się z faktem, że planowane otarcie swojego rynku pracy dla Ukraińców przez Niemcy w 2020 r. spowoduje odpływ wielu z nich za Odrę. To może zmusić Polskę do poszukiwań pracowników dalej na wschód. 

Obecnie pracy w Polsce na uproszczonych zasadach mogą szukać obwyatele kilku krajów, a mianowicie: Ormianie, Białorusini, Gruzini, Mołdawianie, Rosjanie i Ukraińcy. Jak podreśla jednak SAZ, te rynki zaczynają być wyeksploatowane i polscy przedsiębiorcy coraz więcej wysiłku będą musieli włożyć w poszukwiawnie pracowników właśnie w wyżej wymienionych krajach. Dlatego właśnie SAZ wskazuje dwa nowe kierunki, czyli Wietnam i Filipiny

Co może nam dać emigracja zarobkowa z Filipin? 

Tak jak w przyadku Wietnamczyków, mogliśmy przyzwyczaić się do ich widoku na ulicach polskich miast, tak przepływ ludzki pomiędzy Polską a Filipinami miał raczej do tej pory charakter jedynie turystyczny, a i to w niewielkim stopniu, kiedy Polacy odwiedzali wyspiarski kraj na Pacyfiku. Relacje dyplomatyczne także nie są na najelpszym poziomie, bowiem Rzeczpospolita nie posiada w stolicy kraju - Manili - swojej ambasady, choć ma się to niedługo zmienić. 

Biorąc pod uwagę, że wymagania płacowe Ukraińców coraz bardziej idą w górę, a do tego fakt rychłego otwarcia rynku niemieckiego, ułatwiając pracownikom z Filipin przybycie nad Wisłę, możemy utrzymać dynamikę gospodarczą. 

Filipiny to wyspiarski kraj położony na Oceanie Spokojnym. Jego populacja przekracza 100 mln mieszkańców, językiem urzędowym jest natomiast angielski. Zdecydowana większość mieszkańców tego kraju, to katolicy, którzy stanowią ponad 70% obywateli. Filipiny są krajem, który już teraz ma dużą diasporę rozsianą po świecie, szczególnie dużo obywateli tego kraju wyjechało jednak do pracy w Australii. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News