Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uczelnia Rydzyka otwiera kierunek lekarski. Pojawiły się wątpliwości, czy studenci czegoś się na nim nauczą
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.09.2023 14:56

Uczelnia Rydzyka otwiera kierunek lekarski. Pojawiły się wątpliwości, czy studenci czegoś się na nim nauczą

Tadeusz Rydzyk
Domena publiczna

Akademia założona przez o. Tadeusza Rydzyka otrzymała zgodę na otwarcie nowego kierunku. Rekrutacja na studia już ruszyła. Pojawiły się jednak wątpliwości do do jakości kształcenia przyszłych studentów.

Studia lekarskie u Rydzyka

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu założona przez o. Tadeusza Rydzyka będzie kształcić lekarzy. Choć jest uczelnią niemedyczną, to jednak otrzymała zgodę od Ministerstwa Edukacji na otwarcie kierunku. Za edukację trzeba będzie zapłacić łącznie 234 tys. zł. ( studia trwają 6 lat, czyli 12 semestrów, a koszt jednego semestru to 19,5 tys. zł).

Planowana liczba studentów wyniesie 60 osób w jednym cyklu kształcenia. Rekrutacja na uczelnię już wystartowała. Na stronie uczelni można już znaleźć plan studiów, brakuje natomiast informacji, gdzie będą odbywać się zajęcia praktyczne. Do tej porty uczelnia kształciła jedynie pielęgniarzy i pielęgniarki.

Lekarze są oburzeni tym pomysłem

Lekarze co najmniej sceptycznie podchodzą do otwarcia nowego kierunku na uczelni o. Rydzyka, zwracając uwagę, że uczelnia nie ma żadnego doświadczenia w kształceniu lekarzy ani odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Obawiają się, że odbije się to na jakości studiów.

- Zgoda na uruchomienie kierunku lekarskiego przez uczelnię o. Rydzyka jest absurdalna. Tego nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób. Po pierwsze to oszukiwanie młodych ludzi, którzy chcą zostać lekarzami, a po drugie - potencjalne zagrożenie dla pacjentów - nie kryje oburzenia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Coraz więcej niepublicznych uczelni medycznych

Ministerstwo Edukacji chwali się, że stale zwiększa liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich. Oprócz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej zgodę na nowy kierunek lekarski otrzymała także Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Studenci, którzy nie dostali się na studia dzienne na publicznych uczelniach, mogą rekrutować się na studia niestacjonarne lub uczelnie prywatne. W takim przypadku oprócz gotowości do nauki muszą się przygotować na spore wydatki. Przykładowe roczne stawki czesnego wynoszą: w Bydgoszczy 40 tys. zł, w Gdańsku - 38 tys. zł, a w Warszawie 46,6 tys. zł. 

Od 1 kwietnia 2022 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące kredytu na studia medyczne  Ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Studenci mogą otrzymać kredyt w banku komercyjnym, który ma podpisaną umowę o współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W czasie nauki student spłaca odsetki, a otrzymany kredyt dopiero po zakończeniu edukacji.  Maksymalna kwota kredytu na studia medyczne będzie wynosić 18 000 zł na jeden semestr.