BiznesINFO.pl
Ubezpieczenie także dla bezrobotnych i bez emerytury

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich Polaków. Niezależnie od posiadania pracy czy emerytury

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuję rewolucyjną
reformę zgodnie z którą prawo do ubezpieczenia zdrowotnego zyskają również
osoby bez pracy czy emerytury – informuje „Rzeczpospolita”. Jeśli zmiany wejdą
w życie, w przypadku braku zajęcia nie trzeba będzie rejestrować się już w
urzędzie pracy, by uzyskać takie ubezpieczenie. Wystarczy złożyć wniosek do
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Ubezpieczeniem bezrobotnych zajmie się ZUS


„Rzeczpospolita” pisze o rewolucyjnych zmianach przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Owa rewolucja ma dotyczyć kwestii ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawo do takiego ubezpieczenia mają zyskać osoby bezrobotne, a także bez emerytury. Gazeta przypomina, że zgodnie z obecnymi zasadami, osoby, które nie mają zajęcia, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, muszą zarejestrować się w urzędzie pracy. Prawo do opieki medycznej daje również m.in. ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, czy dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny.

Po zmianach osoby bezrobotne, będą mogły złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i uzyskają od państwa ubezpieczenie zdrowotne do czasu znalezienia pracy lub przejścia na emeryturę.

- Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale – tłumaczy cytowana przez „Rzeczpospolitą” Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Wiceszefowa resortu zdradza, że powstał wstępny projekt w tej sprawie, ale wymaga on jeszcze konsultacji, w szczególności z ZUS.

Po co owe zmiany? Chodzi m.in. o redukcję bezrobocia, a konkretnie o to, by w urzędach pracy figurowały wyłącznie osoby poszukujące pracy, a nie te, które zarejestrowały się tam tylko po to, by posiadać bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak zauważa jednak w rozmowie z Money.pl Urszula Murawska z warszawskiego Urzędu Pracy, zbytnim uproszczeniem jest twierdzenie, że osoby długotrwale bezrobotne pozostają w rejestrze tylko z powodu ubezpieczenia zdrowotnego.

- Barier w powrocie czy wejściu na rynek pracy jest wiele, to bardzo zróżnicowana i indywidualna kwestia. Wiele osób nie radzi sobie z nowymi wyzwaniami zarówno zawodowymi, jak i osobistymi. Ich deklarowana chęć i gotowość niestety napotyka na różne problemy. Naszym zadaniem jest przywrócenie i wsparcie ich w odnalezieniu ścieżki zawodowej. Często może to trwać dość długo – tłumaczy Murawska, dodając, że wymaga to diagnozy, pracy doradczej, ale też wsparcia psychologicznego.

Tymczasem z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 3,1 proc. i jest najniższa spośród państw należących do Unii Europejskiej. Tuż za naszym krajem znalazły się Czechy (3,2 proc.). Podium zamyka Holandia, gdzie stopa bezrobocia wynosi 3,6 proc.

Tauron żąda gigantycznych dopłat za prąd

Tauron żąda od klientów gigantycznych dopłat. Bo poprawił faktury

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

ZUS

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.

Praca

Gwałtowny wzrost pracowników z zagranicy w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Ile zarabia petsitter w Warszawie? Prezes Petsy zdradza stawki, kwota jest pokaźna

Czytaj więcej >
Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >