BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

pixabay.pl

Tarcza podatkowa – czym jest?

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Każdy przedsiębiorca dąży do utrzymania płynności finansowej, czyli zdolności firmy do wywiązania się w terminie z nawiązanych zobowiązań. Optymalizacji kosztów może przysłużyć tarcza podatkowa – czym jest i czy warto z niej korzystać?

Tarcza podatkowa – czym jest?

Jeśli szukasz sposobu na obniżenie kosztów podatku dochodowego, z pomocą przyjdzie tarcza podatkowa. Czym jest? Nazywa się ją inaczej osłoną podatkową i polega na wpisaniu w koszty uzyskania przychodu kosztów poniesionych na rzecz finansowania zewnętrznego. Do tego typu wydatków zalicza się opłaty związane z leasingiem czy odsetki kredytu. Aby obliczyć kwotę tarczy podatkowej, najlepiej jest skorzystać z darmowych kalkulatorów, dostępnych na wielu stronach internetowych.

Kto może skorzystać z tarczy podatkowej?

Wspominaliśmy już w poprzednim artykule, że istnieją cztery formy opodatkowania przedsiębiorstwa. Z tarczy podatkowej mogą skorzystać jedynie ci przedsiębiorcy, który wybrali opcję rozliczenia na zasadach ogólnych. Dlaczego? Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie uwzględniają kosztów uzyskania przychodów. Tarczę podatkową najczęściej stosuje się w przypadku dużej ilości zysku. Wtedy kwota podstawy opodatkowania potrafi zrobić największą różnicę. W przypadku małej różnicy pomiędzy przychodami i kosztami, leasing może okazać się już nie być tak opłacalnym. Warto jest się zastanowić, czy naprawdę warto uruchamiać tarczę podatkową w naszej firmie. O tym, jak dokonać obliczeń, piszemy w dalszej części artykułu.

Tarcza podatkowa – czym jest w odniesieniu do VAT

Tarcza podatkowa pozwala nie tylko obniżyć podatek dochodowy, ale również podatek od towarów i usług. Możliwe jest odliczenie całego VAT od nabycia m.in. sprzętu komputerowego czy pojazdów ciężarowych i dostawczych. Nieco inaczej wyglądają koszty podatkowe w przypadku samochodu osobowego, wykorzystywanego do użytków mieszanych. Taki pojazd wykorzystuje się więc nie tylko służbowo, ale i prywatnie. Wtedy występuje opcja odliczenia podatku VAT w wysokości 50%, pozostała część staje się kosztem uzyskania przychodu, ponieważ powiększa kwotę netto. Jak to wygląda, kiedy zastosujemy tarczę podatkową?

Tarcza podatkowa a leasing samochodu osobowego

Każdy przedsiębiorca dąży w swojej firmie do zmniejszenia podstawy opodatkowania. Może to zrobić między innymi poprzez wzięcie w leasing samochodu osobowego. Wspomnieliśmy już, że podatek od towarów i usług odlicza się w tym przypadku w wysokości 50% - resztę wlicza się do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku zastosowania tarczy podatkowej, możemy dodatkowo zaoszczędzić na podatkach. Aby sprawdzić, czy to rzeczywiście będzie opłacalne, musimy dokonać odpowiednich wyliczeń. Musimy więc znać kilka składowych, a są to podstawa opodatkowania, łączne roczne raty leasingu oraz kwota podatku. Jak wyglądają obliczenia? Pokazujemy w poniższym przykładzie.

Przykład: obliczanie tarczy podatkowej w leasingu samochodu osobowego


Przyjmijmy, że przedsiębiorca rozlicza się za pomocą podatku liniowego. Suma jego przychodów w ciągu roku to 400 000 tys. natomiast kosztów 340 000 tys. Podatek dochodowy, który musi zapłacić, to jego zysk 60 000 pomnożony przez 19% podatku, czyli 11 400. Jeśli raty samochodu osobowego w leasingu operacyjnym wynoszą rocznie 20 000, spowodują one zmniejszenie podstawy opodatkowania.
400 000-(340 000+20 000)= 40 000
Podatek będzie więc wynosił 7 600. Kwota do zapłaty zmniejszyła się więc o 3 800.

Czy leasing a tarcza podatkowa zawsze idą w parze?

Leasing, obojętnie czy mowa tu o leasingu sprzętu komputerowego, pojazdu ciężarowego czy samochodu osobowego, jest bardzo często częścią tarczy podatkowej. Bardzo dużą część jego opłat można odliczyć od podstawy opodatkowania jako koszt uzyskania przychodu, stąd staje się idealnym elementem tarczy podatkowej. Warto jednak pamiętać, że inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu operacyjnego, a inaczej w kwestii leasingu finansowego.

Tagi:

tarcza podatkowaprzedsiębiorca

Maria CzekańskaAutor

Redaktor Maria Czekańska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >