BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tanie ogrzewanie pomimo masowych podwyżek cen? Sposoby na uchronienie się przed wysokimi rachunkami

14 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Tanie ogrzewanie domu wcale nie musi być bardzo trudnym zadaniem. Kilka prostych sposobów pozwoli ci zaoszczędzić na rachunkach i cieszyć się ciepłem w domu w jesienno-zimowym okresie.

Tanie ogrzewanie coraz bardziej pożądane

Ogrzewanie domu to duży wydatek w sezonie jesienno-zimowym. Z danych Głównego Urzędu statystycznego wynika, że miesięczne wydatki w Polsce na nośniki energii na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyniosły 123 zł w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku. Jeszcze więcej wydawaliśmy w 2014 roku - o 1 zł więcej, a w 2013 roku o 7 zł więcej. Jak podaje finanse.wp.pl, opłaty za energię cieplną w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie.

Po pierwsze - wybierz mądrze metodę ogrzewania domu

Ogrzewanie elektryczne, pomimo tego, że jest ostatnio modne oraz bardzo wygodne, to na pewno nie zalicza się do sposobów na tanie ogrzewanie. Pierwszym wydatkiem jest sam montaż paneli grzejnikowych oraz panelu sterowania. Średni koszt założenia tych instalacji w domku o powierzchni 100m2 waha się w granicach 25-35 tysięcy zł. Koszty eksploatacji również nie należą do najtańszych. 

Warto więc wziąć pod uwagę ogrzewanie gazowe - mimo tego, że nie tak niezawodne to pozwoli sporo zaoszczędzić na rachunkach. 

Odsłonięcie kaloryferów - banalna, ale skuteczna metoda na tanie ogrzewanie

Kaloryfery oddają naprawde dużo ciepła - pod warunkiem, że nie są zastawione kanapą, zasłonami lub firankami kaloryfery. Przez to nie emitują ciepła równomiernie na całe pomieszczenie. Warto więc zadbać, nie marnować pieniędzy i nie zasłaniać ich bez potrzeby.

Uszczelnij okna i inne miejsca, przez które może uciekać ciepło

Dużo ciepła ucieka z mieszkania przez nieszczelne okna. Taśma uszczelniająca może naprawdę skutecznie wpłynąć na temperaturę w mieszkaniu. Im mniej ciepła wydostanie się na zewnątrz, tym mniej można odkręcić kaloryfery.

Odpowiednie wietrzenie w chłodne dni

Często chcąc wpuścić świeże powietrze do mieszkań, zwykle robimy to przy włączonych grzejnikach. To podstawowy błąd i marnowanie pieniędzy. Wietrzenie mieszkania zimą powinno odbywać się przy zakręconych grzejnikach. 

Jeśli nie ma cię w mieszkaniu, nie grzej

Warto wyłączać kaloryfery przed wyjściem do pracy. Jeśli nikogo nie ma w domu przez cały dzień, a grzejniki pracują pełną parą, niepotrzebnie tracimy pieniądze. Warto wyrobić sobie nawyk zakręcania kaloryferów przed wyjściem. 

Odsłaniaj okna, gdy jest słońce. Ono też jest źródłem ciepła

Słońce również może pomóc nam ogrzać mieszkanie, warto więc korzystać z tej naturalnej siły i odsłaniać okna w słoneczny dzień. Za to, gdy jest ciemno lub pochmurnie można zasłaniać okna.

Tanie ogrzewanie domu to… cieplejsze ubieranie się

Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić na na ogrzewaniu domu to sięgnij po najprostszy sposób - po prostu zakładaj dodatkową warstwę ubrania. Ciepły dres i gorąca herbata to przyjemny sposób na niższe rachunki.

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >