Szczepionka przeciwko koronawirusowi coraz bliżej
Wikipedia/Diane A. Reid
Autor Maria Glinka - 26 Lutego 2020

Rz: Jest szczepionka na koronawirusa. I to nie jedna

Szczepionka przeciwko koronawirusowi stała się produktem pierwszej potrzeby w ostatnich tygodniach. Firmy farmaceutyczne z całego świata aktywizują się w celu poszukiwania leku do skutecznej walki z rozprzestrzeniającym się patogenem, jak donosi Rzeczpospolita.

Szczepionka testowana w Ameryce

Szczepionka eksperymentalna została poddana testom po szcześciu tygodniach pracy - poinformowali badacze Badacze z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna. Obecnie skuteczność tego remedium, na podstawie działania dwóch jego egzemplarzy na maksymalnie 25 ochotnikach, będą monitorować naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. W kwietniu miałyby rozpocząć się wstępne próby - informuje medonet.pl.

Wiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 złWiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 złCzytaj dalej

Naukowcy z National Institutes of Health testują również działanie remdeseviru, leku opracowanego przeciwko wirusowi ebola. Jak dotąd osiągnął on pozytywne wyniki w testach na zwierzętach, u których stwierdzono zakażenie dwoma pokrewnymi koronawirusami. Są to SARS, odpowiedzialny za ciężki ostry zespół oddechowy oraz MERS, który wywołuje zespół niewydolności oddechowej na Bliskim Wschodzie.

Z kolei firma Vaxart z Kalifornii prowadzi badania nad doustną szczepionką, która przybrałaby formę tabletek. Dwa inne amerykańskie koncerny, LineaRx i Takis Biotech, dążą do wyprodukowania liniowej szczepionki przy wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR).

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Współpraca chińsko-amerykańska warta miliony

Amerykańska firma Innovation Pharmaceuticals pracuje nad brilacydyną, lekiem ochronnym, który naśladuje zachowanie układu odpornościowego organizmu ludzkiego.

Koncern rozpoczął także współpracę z chińską firmą farmaceutyczną Beijing Advaccine Biotechnology Company w badaniach nad INO-4800. Ma to być pierwsza szczepionka przeciwko rozprzestrzeniającemu się wirusowi, na badania nad którą obie firmy otrzymały 9 milionów dolarów - podaje Rzeczpospolita.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Szczepionka z USA czy z Chin?

Chińscy badacze nie pozostają jednak w tyle i podejmują własne działania, aby opracować remedium. Xu Nanping, wiceminister nauki i techniki Chińskiej Republiki Ludowej, oznajmił, że pod koniec kwietnia chińska szczepionka ma być gotowa do przeprowadzenia prób klinicznych.

Co więcej, badania kliniczne z udziałem 70 pacjentów dowiodły skuteczności Fawilawiru, występującego przedtem w obiegu pod nazwą Fapilawiru. Dlatego też Chińska Narodowa Agencja ds. Leków zaakcepetowała stosowanie tego silnego środka przeciwwirusowego.

Innowacyjną metodę pozyskania szczepionki przeciwko wirusowi podjął koncern biotechnologiczny Clover Biopharmaceuticals z Chengdu. Przy użyciu metody Trimer-Tag naukowcy pracują nad rekombinowaną szczepionką, która ma być oparta na białku S (S-Trimer) wirusa 2019-nCoV. Ten składnik jest odpowiedzialny za połączenie się wirusa z komórką gospodarza, czego skutkiem jest infekcja - podaje Business Insider Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Zasady posiadania zdrowego serca. Warto się ich trzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Koronawirus na kolejnym kontynencie. Reuters: potwierdzony przypadek
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News