Supermarket miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa
HELMUT FOHRINGER/AFP/East News
Autor Maria Glinka - 11 Kwietnia 2020

Naukowcy zbadali, jak daleko koronawirus może przemieścić się w supermarkecie. Wyniki załamują

Supermarket to miejsce, w którym jesteśmy szczególnie wystawieni na ryzyko zakażenia koronawirusem. W przypadku kaszlnięcia bez maseczki patogen może przemieścić się na odległość nawet kilku metrów – twierdzą fińscy badacze.

Supermarket nie zawsze bezpieczny

Supermarket może być źródłem zagrożenia w czasie pandemii. Naukowcy z fińskiego uniwersytetu w Aalto przygotowali symulację, na podstawie której zbadali jak długo wirusy, a w tym SARS-CoV-2, utrzymują się w powietrzu.

Biedronka w Poznaniu z karą na 30 tys. zł. Poszło o kasę na wózkuBiedronka w Poznaniu z karą na 30 tys. zł. Poszło o kasę na wózkuCzytaj dalej

Animacja komputerowa pokazuje dwóch klientów bez maseczek ochronnych, którzy kompletują zakupy w dwóch różnych alejkach. Okazuje się, że gdy jeden z nich kaszlnie i nie zasłoni twarzy ręką to chmura wirusów bez przeszkód rozprzestrzeni się na odległość nawet 8 metrów – podają wiadomoscihandlowe.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Maseczka - niezbędny środek ochronny

Zdaniem profesorów z fińskiej uczelni cząsteczki aerozolu emitowane z dróg oddechowych w trakcie kaszlu, kichania czy nawet mówienia, które są odpowiedzialne za transmisję koronawirusa, mogą utrzymywać się w powietrzu dłużej niż wskazują na to wcześniejsze badania. Z najnowszych analiz wynika, że wirus nie opada od razu na podłogę, a porusza się w powietrzu, co jakiś czas osiadając na napotkanych barierach.

W przypadku kaszlnięcia i natychmiastowego opuszczenia miejsca, w którym do tego doszło, wirusy pozostają w tej przestrzeni jeszcze przez 6 minut. Zdaniem fińskich uczonych jest to kolejny przekonujący dowód na konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Rząd luzuje zakazy? Mowa o otwarciu dwóch rodzajów lokaliRząd luzuje zakazy? Mowa o otwarciu dwóch rodzajów lokaliCzytaj dalej

Już parę tygodni temu WHO alarmowało o zakrywanie twarzy, ponieważ dużo osób choruje na COVID-19 bezobjawowo. Co więcej, eksperci ze Światowej Organizacji zdrowia obliczyli, że czas inkubacji koronawirusa jest długi i wynosi od 2 do 14 dni. Niektórzy naukowcy twierdzą, że patogen może rozwijać się w organizmie człowieka nawet przez 20 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
Polacy znają takie obrazki z lat 80., Włosi widzą po raz pierwszy. W kolejkach stoją godzinamiPolacy znają takie obrazki z lat 80., Włosi widzą po raz pierwszy. W kolejkach stoją godzinamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News