BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Naukowcy zbadali, jak daleko koronawirus może przemieścić się w supermarkecie. Wyniki załamują

11 Kwietnia 2020

(Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Supermarket to miejsce, w którym jesteśmy szczególnie wystawieni na ryzyko zakażenia koronawirusem. W przypadku kaszlnięcia bez maseczki patogen może przemieścić się na odległość nawet kilku metrów – twierdzą fińscy badacze.

Supermarket nie zawsze bezpieczny

Supermarket może być źródłem zagrożenia w czasie pandemii. Naukowcy z fińskiego uniwersytetu w Aalto przygotowali symulację, na podstawie której zbadali jak długo wirusy, a w tym SARS-CoV-2, utrzymują się w powietrzu.

Animacja komputerowa pokazuje dwóch klientów bez maseczek ochronnych, którzy kompletują zakupy w dwóch różnych alejkach. Okazuje się, że gdy jeden z nich kaszlnie i nie zasłoni twarzy ręką to chmura wirusów bez przeszkód rozprzestrzeni się na odległość nawet 8 metrów – podają wiadomoscihandlowe.pl.

Maseczka - niezbędny środek ochronny

Zdaniem profesorów z fińskiej uczelni cząsteczki aerozolu emitowane z dróg oddechowych w trakcie kaszlu, kichania czy nawet mówienia, które są odpowiedzialne za transmisję koronawirusa, mogą utrzymywać się w powietrzu dłużej niż wskazują na to wcześniejsze badania. Z najnowszych analiz wynika, że wirus nie opada od razu na podłogę, a porusza się w powietrzu, co jakiś czas osiadając na napotkanych barierach.

W przypadku kaszlnięcia i natychmiastowego opuszczenia miejsca, w którym do tego doszło, wirusy pozostają w tej przestrzeni jeszcze przez 6 minut. Zdaniem fińskich uczonych jest to kolejny przekonujący dowód na konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Już parę tygodni temu WHO alarmowało o zakrywanie twarzy, ponieważ dużo osób choruje na COVID-19 bezobjawowo. Co więcej, eksperci ze Światowej Organizacji zdrowia obliczyli, że czas inkubacji koronawirusa jest długi i wynosi od 2 do 14 dni. Niektórzy naukowcy twierdzą, że patogen może rozwijać się w organizmie człowieka nawet przez 20 dni.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Koniec z tanimi meblami z Ikea. Gigant podniesie ceny nawet o 50 proc.

Czytaj więcej >

Handel

140 mln zł kary dla sieci Kaufland. UOKiK podjął decyzję

Czytaj więcej >

Handel

Powraca kultowa promocja Lidla. Klienci się ucieszą

Czytaj więcej >
laptop

Handel

Laptop do biura - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >

Handel

Ceny jaj ostro poszły w górę. Jest drożej o 30. proc niż rok temu

Czytaj więcej >

Handel

Półki Lidla będą uginać się od popularnego produktu. Ustawią się kolejki

Czytaj więcej >