Strajk w czasie pandemii
pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Marca 2020

Strajk w samym środku pandemii? To bardzo możliwe już wkrótce

Strajk pracowników szpitali i koncernów motoryzacyjnych jest bardzo prawdopodobny. I to pomimo pandemii koronawirusa. Pracownikom nie zapewniono odpowiednich warunków pracy i środków ochrony.

Strajk w szpitalach? Niewykluczone

Katastrofalne warunki mają pracownicy szpitala w Łomży. To jedna w wielu placówek, które mają zostać przekształcone w szpital zakaźny. Niedawno głośna była wypowiedź kierowniczki szpitala, która bez ogródek przyznała, że placówka nie jest przygotowana do takiej zmiany, a na miejscu nie ma sprzętu i odpowiednich zabezpieczeń. Jak podaje portal Bankier.pl, personel postanowił przeprowadzić strajk i podkreśla, że to jedyny szpital w mieście, a przejazd ambulansem do najbliższych placówek wynosi ok. 40 minut, co może decydować o życiu pacjentów.

ZUS ogłosił, które składki odroczy. Nie możesz być pewien, że załapiesz się na ulgęZUS ogłosił, które składki odroczy. Nie możesz być pewien, że załapiesz się na ulgęCzytaj dalej

Także pracownicy wojewódzkiego szpitala w Gorzowie Wielkopolskim szykują strajk. Co ciekawe, ich strajk nie ma żadnego związku z pandemią. Chodzi o wynagrodzenie pracowników. “Gazeta Lubuska” podaje, że szef związku zawodowego w szpitalu domagał się wyższych pensji dla ponad 700 osób.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Lidl zdecydował się na ważny krok. Zmiany w płatnościach, każdy klient powinien o nich wiedzieć

Jeżeli żądania nie zostaną spełnione w ciągu siedmiu dni, to związek wystąpi ze sporem zbiorowym i przeprowadzi strajk. Według przewodniczącego Solidarności szpital nie dba o bezpieczeństwo pracowników, a co za tym idzie - bezpieczeństwo pacjentów. Tymczasem rzecznik szpitala w Gorzowie odpiera atak i mówi, że średnia płac w tym szpitalu wynosi 6,2 tys. zł brutto, gdy przeciętne wynagrodzenie w woj. lubuskim to ok. 4,5 tys. zł. Związkowcy uważają, że “te dane mijają się z prawdą”.

Biedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachBiedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachCzytaj dalej

Strajk w elektrowni?

Strajk szykują też związkowcy z kopalni w Bełchatowie. Okazuje się, że pracownicy nie dostali środków ochrony. Nie ma płynów do dezynfekcji, rękawic czy maseczek. Nie ma nawet ustalonych zasad bezpieczeństwa podczas pracy w zagrożeniu koronawirusem.

Zarząd odpiera ataki i zapewnia, że wszystkie środki ochronne są dostarczane na bieżąco i do kopalni i elektrowni, spółka dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Związkowcy ostrzegają, że jeśli firma nie zagwarantuje odpowiednich warunków pracy, to elektrownia przestanie działać.

Strajk w koncernach motoryzacyjnych

Strajk przeprowadzili pracownicy fabryki Mercedes-Benz w Vitorii-Gasteiz. Ponad 5 tysięcy pracowników odmówiło wykonywania obowiązków, a dyrekcja nie miała wyboru - produkcję wstrzymano. Także pracownicy Volkswagena w polskiej fabryce żądali wstrzymania produkcji.

Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej domagali się, aby na czas wstrzymania produkcji pracownicy dostawali pełne wynagrodzenie i żeby został uruchomiony fundusz wsparcia na okres większych wydatków na opiekę medyczną w trakcie pandemii. Żądano też, aby nie zrywać umów z pracownikami tymczasowymi. Dzięki temu mogliby zachować prawo do opieki zdrowotnej w poznańskim oddziale Volkswagena - podaje portal Strajk.eu, przytaczając apel związkowców.

Jak podaje portal Bankier.pl, związkowcy dopięli swego. Zarząd VW Polska wydał decyzję o wstrzymaniu prac w fabrykach w Poznaniu, Swarzędu, Wrześni i Hanowerze. Póki co prace zostały zawieszone na dwa tygodnie.

- W niektórych zakładach pracy nasze komisje poza codzienną walką o swoje prawa, muszą od kilku dni walczyć o zapewnienie środków czystości. Dlatego przypominamy również, że pracodawcy mają też obowiązek zapewnić odpowiednie środki BHP, a niedopełnienie tego obowiązku podlega karze pozbawienia wolności - ostrzega Komisja Krajowa OZZIP.

Pandemia koronawirusa obnażyła wiele braków i słabości, jakie zżerają zakłady pracy i pracodawców. A przecież to im powinno zależeć na tym, by pracownicy mieli odpowiednie warunki. Im będą lepsze, tym lepsze będą wyniki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pacjent z podejrzeniem koronawirusa przyszedł do Blue City. Nie doczekali się na karetkę, sami pojechali do szpitala
  3. Z bronią w ręku ukradli 100 tys. maseczek. Przez koronawirusa dochodzi do strasznych wydarzeń
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Polka leciała samolotem akcji "Lot do Domu". Jest oburzona tym, jak ją potraktowali, opowiedziała wszystko
Lidl poinformował klientów o zmianach w funkcjonowaniu sklepów. Zakupy będziesz robił zupełnie inaczejLidl poinformował klientów o zmianach w funkcjonowaniu sklepów. Zakupy będziesz robił zupełnie inaczejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News