Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sprawa 800 plus. Opóźnienie w senackiej komisji
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.07.2023 21:30

Sprawa 800 plus. Opóźnienie w senackiej komisji

Pieniądze w ręku
Domena publiczna

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oświadczyła w piątek, że Sejm nie będzie mógł się zająć ustawą o 800 plus tego samego dnia. Tymczasem z Senatu napłynęły dość ciekawe informacje dot. jednej z poprawek obejmujących podwyżkę.

Opóźnienie ws. 800 plus

Przypomnijmy - według zapowiedzi minister Marleny Maląg, Sejm miał zająć się ustawą podwyższającą świadczenie 500 plus do 800 złotych w piątek. Niestety, jak się okazało w piątek, plan ten został zniweczony.

Sytuacja dosłownie zmieniła się jak w kalejdoskopie - jak podawało money.pl, Maląg na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia obwiniała opozycję o opóźnienie. Jej zdaniem, opozycja ruszyła do działania dopiero po obietnicach prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Poprawka do noweli budżetu

Tymczasem jak podaje Business Insider, we wtorek na posiedzeniu senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina zgłosił poprawkę dot. podniesienia 500 plus do kwoty 800 zł. Poprawka miała mieć moc wsteczną od 1 czerwca.

Według słów senatora Kleiny cytowanych przez Business Insidera, na poprzednim posiedzeniu komisji brakowało pełnych informacji dot. źródła finansowania zmiany. Tym z kolei miała być rezerwa m.in. na pomoc rolnictwu.

Przesunięcia budżetowe

Według informacji Business Insidera, konkretnym źródłem miała być rezerwa na łagodzenie skutków gospodarczych rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ma ona wartość 16 mld zł, z czego do 7 mld przeznaczone jest dla rolników, a 8 mld - dla armii.

Podczas piątkowego posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów, poprawka senatora Kleiny została wycofana przez aklamację. Business Insider podaje, że komisja rekomenduje przyjęcie nowelizacji ustawy budżetowej bez poprawek.

Tagi: Senat 500 plus