Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sondaż jasno wskazuje, Polacy ostro przeciwko nepotyzmowi władzy. 80 proc. przeciwnych
Maria Glinka
Maria Glinka 13.07.2021 02:00

Sondaż jasno wskazuje, Polacy ostro przeciwko nepotyzmowi władzy. 80 proc. przeciwnych

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Sondaż dla TVN ujawnia stosunek Polaków do nepotyzmu. Zdecydowana większość ankietowanych sprzeciwia się zatrudnianiu rodzin i znajomych polityków PiS w administracji i spółkach Skarbu Państwa. Polacy nie wierzą, że uchwała partyjna zmniejszy skalę tego zjawiska.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ujawnia sondaż dla TVN

  • Ile osób uważa, że zatrudnianie rodziny i znajomych jest właściwe

  • Jakie są przykłady nepotyzmu w Polsce

Sondaż o nepotyzmie. Polacy są przeciwko

Najnowszy sondaż przeprowadzony dla “Faktów” TVN i TVN24 wskazuje, że Polacy, mimo politycznego podziału, są dość zgodni co do nepotyzmu. W trakcie badania ankietowani podzielili się swoim zdaniem na temat zatrudniania rodziny i znajomych polityków PiS w spółkach Skarbu Państwa i administracji.

Sondaż wyraźnie wskazuje, że społeczeństwo nie zgadza się na tego typu praktyki. Aż 80 proc. respondentów ocenia źle zatrudnianie osób powiązanych z politykami PiS w kluczowych spółkach czy administracji. Spośród nich 51 proc. uważa, że jest to zjawisko “zdecydowanie złe”.

Przeciwnego zdania jest 11 proc. badanych. Zatrudnianie znajomych i rodzin polityków PiS oceniło dobrze 8 proc. Sondaż wskazuje, że 3 proc. ankietowanych uważa takie praktyki za "zdecydowanie dobre”.

Część osób postanowiła uchylić się od odpowiedzi. 9 proc. respondentów twierdzi, że nie ma zdania na temat nepotyzmu w PiS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy PiS ograniczy nepotyzm? Polacy mają wątpliwości

Sondaż stawiał przed ankietowanymi również drugie pytanie - czy PiS ograniczy zatrudnianie rodzin i znajomych w spółkach Skarbu Państwa i administracji? W tym przypadku Polacy nie są już aż tak jednomyślni.

Sondaż wskazuje, że 63 proc. respondentów nie wierzy w realną zmianę w PiS. Z kolei 26 proc. badanych spodziewa się, że partia ograniczy zatrudnianie bliskich. 

W tym pytaniu grono niezdecydowanych było jeszcze większe. Zdania na temat mocy sprawczej nowej uchwały partyjnej nie ma 11 proc. uczestników badania.

Sondaż został przeprowadzony między 9 a 11 lipca na grupie 1000 dorosłych osób i jest odpowiedzią na wzmożone zainteresowanie problemem nepotyzmu. W trakcie kongresu PiS przyjęto uchwałę, która wskazuje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Jednak od tej zasady przewidziano wyjątki. Zakaz nie dotyczy osób, które pracują w spółkach z uwagi na kompetencje, doświadczenie i “jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

Tymczasem nepotyzm nadal szerzy się w obozie rządzącym. Portal money.pl podaje, że w Orlenie pracuje mąż Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii. Z kolei w Link4, należącej do PZU, stanowisko dyrektora marketingu zajmuje żona Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Takich przykładów jest z pewnością zdecydowanie więcej. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]