Smoleńsk - mija 10 rocznica katastrofy
Wikipedia/Bartosz Staszewski
Autor Radosław Święcki - 10 Kwietnia 2020

Wybitni politycy, ekonomiści, wojskowi, działacze. Polska elita, która zginęła w katastrofie smoleńskiej

Smoleńsk 10 lat później. W katastrofie prezydenckiego samolotu poza parą prezydencką zginęli m.in. szefowie ważnym instytucji państwowych, dowódcy Sił Zbrojnych, a także popularni politycy.

Smoleńsk – mija 10 lat

Do katastrofy smoleńskiej doszło w sobotę 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 czasu polskiego. Zginęli w niej wszyscy uczestnicy tragicznego lotu (96 osób), którzy lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, a także jego małżonka Maria Kaczyńska. Wśród pozostałych 94 ofiar byli m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szefowie ważnych instytucji państwowych, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, pracownicy Kancelarii Prezydenta, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, duchowni, członkowie rodzin ofiar katyńskich, członkowie załogi samolotu.

Podczas feralnego lotu parze prezydenckiej towarzyszył Sławomir Skrzypek. Na początku 2007 roku objął fotel prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej przez lata był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego, najpierw w Najwyższej Izbie Kontroli, a lata później w warszawskim magistracie.

Wnioskujesz o wsparcie z ZUS? Uważaj, nie wszystkie wnioski będą rozpatrywane, możesz zostać bez pomocyWnioskujesz o wsparcie z ZUS? Uważaj, nie wszystkie wnioski będą rozpatrywane, możesz zostać bez pomocyCzytaj dalej

W katastrofie zginęli również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, a także ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Na pokładzie samolotu byli również szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, a także minister w kancelarii prezydenta Paweł Wypych.

Zginęli również członkowie rządu: Andrzej Kremer (wiceminister spraw zagranicznych), Stanisław Komorowski (wiceminister obrony narodowej), a także Tomasz Merta (wiceminister kultury).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Zginęło prawie 20 parlamentarzystów

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o katastrofie prezydenckiego samolotu ogromny szok wzbudzały nazwiska polityków, którzy towarzyszyli prezydentowi w jego ostatnim locie. Zginęło 18 parlamentarzystów, wśród których znaleźli się ci, których znaliśmy i ceniliśmy od lat, ale też ci, którzy polityczna przyszłość mieli przed sobą i dziś zapewne pełniliby najważniejsze urzędy państwowe.

Zginął wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, który choć był wieloletnim parlamentarzystą, to stał przed najważniejszym testem w swojej karierze politycznej, czyli kampanią prezydencką, będąca do dziś symbolem walki o prawa kobiet Izabela Jaruga – Nowacka, weteran sejmowych komisji śledczych Zbigniew Wassermann (tylko w ciągu jednej kadencji zasiadał w trzech), czy słynący z pracowitości były wicepremier i szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Jego następczyni w tej drugiej roli Grażyna Gęsicka, typowana była na stanowisko premiera w przypadku powrotu partii Jarosława Kaczyńskiego do władzy. Zaszczytów w swojej błyskotliwie rozwijającej się politycznej karierze nie doczekał również poseł PO Sebastian Karpiniuk, który był jedną z najmłodszych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wszystkich zachowujemy w naszej pamięci.

Nazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenieNazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News