BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wybitni politycy, ekonomiści, wojskowi, działacze. Polska elita, która zginęła w katastrofie smoleńskiej

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Smoleńsk 10 lat później. W katastrofie prezydenckiego samolotu poza parą prezydencką zginęli m.in. szefowie ważnym instytucji państwowych, dowódcy Sił Zbrojnych, a także popularni politycy.

Smoleńsk – mija 10 lat

Do katastrofy smoleńskiej doszło w sobotę 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 czasu polskiego. Zginęli w niej wszyscy uczestnicy tragicznego lotu (96 osób), którzy lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, a także jego małżonka Maria Kaczyńska. Wśród pozostałych 94 ofiar byli m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szefowie ważnych instytucji państwowych, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, pracownicy Kancelarii Prezydenta, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, duchowni, członkowie rodzin ofiar katyńskich, członkowie załogi samolotu.

Podczas feralnego lotu parze prezydenckiej towarzyszył Sławomir Skrzypek. Na początku 2007 roku objął fotel prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej przez lata był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego, najpierw w Najwyższej Izbie Kontroli, a lata później w warszawskim magistracie.

W katastrofie zginęli również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, a także ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Na pokładzie samolotu byli również szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, a także minister w kancelarii prezydenta Paweł Wypych.

Zginęli również członkowie rządu: Andrzej Kremer (wiceminister spraw zagranicznych), Stanisław Komorowski (wiceminister obrony narodowej), a także Tomasz Merta (wiceminister kultury).

Zginęło prawie 20 parlamentarzystów

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o katastrofie prezydenckiego samolotu ogromny szok wzbudzały nazwiska polityków, którzy towarzyszyli prezydentowi w jego ostatnim locie. Zginęło 18 parlamentarzystów, wśród których znaleźli się ci, których znaliśmy i ceniliśmy od lat, ale też ci, którzy polityczna przyszłość mieli przed sobą i dziś zapewne pełniliby najważniejsze urzędy państwowe.

Zginął wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, który choć był wieloletnim parlamentarzystą, to stał przed najważniejszym testem w swojej karierze politycznej, czyli kampanią prezydencką, będąca do dziś symbolem walki o prawa kobiet Izabela Jaruga – Nowacka, weteran sejmowych komisji śledczych Zbigniew Wassermann (tylko w ciągu jednej kadencji zasiadał w trzech), czy słynący z pracowitości były wicepremier i szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Jego następczyni w tej drugiej roli Grażyna Gęsicka, typowana była na stanowisko premiera w przypadku powrotu partii  Jarosława Kaczyńskiego do władzy. Zaszczytów w swojej błyskotliwie rozwijającej się politycznej karierze nie doczekał również poseł PO Sebastian Karpiniuk, który był jedną z najmłodszych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wszystkich zachowujemy w naszej pamięci.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >