Śmiertelność COVID-19 wyższa u mężczyzn
12.03.2020 Warszawa Koronawirus, opustoszale ulice Warszawy fot.Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Maria Glinka - 14 Marca 2020

W jednej grupie śmiertelność jest o wiele większa, lekarze szukają przyczyny. Nie tylko wiek ma znaczenie

Śmiertelność COVID-19, zdaniem WHO, jest wyższa w jednej grupie. Naukowcy poszukują przyczyn tego zjawiska.

Śmiertelność zależna nie tylko od wieku

Śmiertelność COVID-19 może być także zależna od płci – do takich wniosków doszli eksperci pracujący dla Światowej Organizacji Zdrowia. Zdaniem badaczy koronawirus stanowi większe zagrożenie dla mężczyzn, którzy przechodzą tę chorobę zdecydowanie ciężej – podaje portal.abczdrowie.pl.

Nową teorię potwierdzają dane opublikowane przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, zgodnie z którymi w związku z koronawirusem zmarło 1,7 proc. kobiet i 2,8 proc. Raport WHO wskazuje, że 2,8 proc. kobiet chorych to ofiary śmiertelne, podczas gdy w przypadku mężczyzn ten odsetek wynosi 4,7 proc.

Zamknięcie galerii handlowych i granic to jeszcze nie koniec. Rząd ma w zanadrzu kolejne ograniczeniaZamknięcie galerii handlowych i granic to jeszcze nie koniec. Rząd ma w zanadrzu kolejne ograniczeniaCzytaj dalej

Dlaczego więcej mężczyzn umiera na COVID-19?

Koronawirus to patogen, który pozostaje wielkim znakiem zapytania dla badaczy. Również przyczyny wyższego odsetka zgonu u mężczyzn, są na ten moment niewytłumaczalne.

Niektórzy eksperci twierdzą, że może mieć to związek z faktem, że mężczyźni przechodzą inne choroby i odczuwają inne dolegliwości niż kobiety. Potwierdzają to słowa dr Marioli Fotin-Mleczek, szefowej działu technologii niemieckiej firmy biotechnologicznej CureVec, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa.

„W przypadku różnych szczepionek w pewnych przedziałach wiekowych kobiety reagują inaczej i wytwarzają lepszą odpowiedź autoimmunologicnzą” – przyznaje doktor.

Podobnie uważa profesor Paul Hunter z Norwich School of Medicine, według którego dysproporcje w liczbie zgonów mogą wynikać z różnic w wydolności układu odpornościowego u obu płci. Kobiety, które „częściej przechodzą choroby autoimmunologiczne lepiej reagują na szczepionki przeciw grypie” – przyznał w rozmowie w BBC.

Zdaniem profesora przyczyn wyższej śmiertelności u mężczyzn należy upatrywać w gorszym sposobie odżywiania i mniej zdrowym trybie życia. W męskiej diecie zdecydowanie rzadziej znajdują się owoce i warzywa. Co więcej, częściej niż kobiety sięgają po używki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Ratownicy medyczni zamówili jedzenie. Na paragonie czekała na nich niespodzianka, poruszające

Kolejne potwierdzenie już znanych tez

Najnowsze dane potwierdzają tezę, zgodnie z którą na zachorowania są bardziej podatne osoby starsze.

W dalszym ciągu uznaje się, że grupą, która jest najmniej podatna na COVID-19 są dzieci. Choroba ta ma u nich zdecydowanie bardziej łagodny przebieg. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby poniżej 19 roku życia stanowiły zaledwie 2,4 proc. zarażonych koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Baza karetek w Warszawie w kwarantannie. Pogotowie pojechało do pacjenta, nie dostali informacji o koronawirusie
  2. Jerzy Zięba twierdzi, że wie jak powstrzymać koronawirusowe szaleństwo. Zwraca się do lekarzy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Porażający raport WHO. W Europie jest prawie tak źle, jak w Chinach
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News