Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Skonfiskowano wódkę produkowaną z surowców spod Czarnobyla. Miała trafić do Wielkiej Brytanii
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 08.05.2021 02:00

Skonfiskowano wódkę produkowaną z surowców spod Czarnobyla. Miała trafić do Wielkiej Brytanii

Wódka Atomic zatrzymana
Joseph Blosser, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Atomowa wódka zatrzymana przez ukraińskie służby. Skonfiskowany alkohol miał trafić do Wielkiej Brytanii. Łącznie służbom udało się zatrzymać 1,5 tys. butelek trunku produkowanego ze składników spod Czarnobyla.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wódka Atomic

  • Dlaczego została skonfiskowana

  • Co stanie się z “radioaktywnym” trunkiem

Wódka z Czarnobyla

Portal dlahandlu.pl przekazał, że ukraińskie służby skonfiskowały w marcu partię 1500 butelek wódki Atomic, wyprodukowanej z produktów pochodzących z terenów znajdujących się nieopodal Czarnobyla.

Butelki “atomowej wódki” miały być wysłane do Wielkiej Brytanii, jednak bynajmniej nie po to, by Brytyjczyków napromieniować radioaktywnym alkoholem.

Jak zaznaczają sami producenci, wódka Atomic jest pierwszym wyprodukowanym pod Czarnobylem artykułem spożywczym po wybuchu reaktora w 1986 roku.

Radioaktywna wódka?

Alkohol powstał we współpracy ukraińskich i brytyjskich naukowców z czarnobylskiej wody i pszenicy. Jak zapewnia państwowa agencja zarządzająca strefą czarnobylską, wódka Atomic jest bezpieczna pod względem radioaktywnym. Kiedy alkohol zaprezentowano po raz pierwszy w 2019 roku, producenci zapowiedzieli, że 75 proc. zysków ze sprzedaży trunku trafi do osób poszkodowanych w wyniku awarii.

Agencja Interfax-Ukraina, na którą powołuje się portal, podała, że wódka Atomic została opracowana w ramach projektu  finansowanego przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC) w Wielkiej Brytanii.

Celem projektu było zbadanie, czy niektóre z terenów opuszczonych po wybuchu reaktora w Czarnobylu będą nadawały się pod uprawę.

Po dogłębnych analizach migracji radionuklidów wkazano, że w strefie można produkować bezpieczne i czyste pod względem radiacyjnym produkty,

Butelki Atomica zabrano z ciężarówki z karpackiej fabryki, jednak do tej pory nie podano powodów zatrzymania.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Handel