Sklepy meblowe i odzieżowe ponownie otwarte
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Nadchodzi odwilż, w końcu zrobimy większe zakupy. Wiadomo już kiedy otworzą kolejne sklepy

Sklepy meblowe to najbardziej poszkodowane placówki handlowe tej jesieni. Od 7 listopada tego typu oddziały – zarówno wolnostojące, jak i te zlokalizowane w galeriach handlowych, pozostają zamknięte. Już niebawem klienci będą mogli ponownie zakupić elementy wyposażenia domowego, choć w nowym reżimie sanitarnym.

Sklepy meblowe ofiarą jesiennych obostrzeń

Sklepy meblowe są nieczynne od 7 listopada 2020 r. Przedstawiciele tej branży dowiedzieli się o zamknięciu zaledwie kilka godzin przed wejściem w życie nowych obostrzeń. Rozporządzenie, które zawiera pełen katalog zamkniętych oddziałów, zostało opublikowane o godzinie 19.00 6 listopada. Ku zaskoczeniu obywateli i sprzedawców pojawiły się tam również sklepy meblowe. Plany Polaków zostały pokrzyżowane z dnia na dzień.

Za niedociągnięcia komunikacyjne przepraszał handlowców sam wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. - Jeżeli popełniamy błędy w komunikacji, to przepraszamy. W tej chwili żyjemy w takiej rzeczywistości, gdzie trzeba podejmować decyzję z godziny na godzinę – oznajmił na antenie RMF FM.

Już od samego początku obowiązywania ograniczeń przedstawiciele branży apelowali do władzy o bezzwłoczne cofnięcie tych wątpliwych zasad. Wspólny apel w tej sprawie wystosowały trzy największe sieci handlowe z branży meblarskiej działające w Polsce: Ikea, Agata Meble i Jysk.

Handlowcy zwracali uwagę na brak konsekwencji w strategii rządowej, ponieważ restrykcjami nie objęto przede wszystkim marketów budowlanych. Klienci mogą w dalszym ciągu robić zakupy np. w Castoramie i Leroy Merlin. W przeciwieństwie do sklepów meblowych takich jak większe oddziały Ikei, Black Red White czy Jysk.

Początek odmrażania handlu - sklepy meblowe i galerie handlowe

Po licznych prośbach i konsultacjach rząd postanowił włączyć sklepy meblowe do pierwszego etapu jesiennego odmrażania gospodarki. Szczegóły tego planu zaprezentował premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w sobotę 21 listopada.

Już za tydzień (sobota, 28 listopada) do regularnego funkcjonowania powrócą zamknięte do tej pory punkty w galeriach handlowych, w tym sklepy meblowe (np. placówki Jysk). Co więcej, otwarte będą także meblowe oddziały wolnostojące (powyżej 2 tys. mkw. – np. Ikea, Agata Meble).

Co z pozostałymi gałęziami gospodarki? Jak na razie rząd nie planuje zmniejszać restrykcji w odniesieniu do branży gastronomicznej, hotelarskiej czy fitness. Wszystkie tego typu placówki pozostaną zamknięte co najmniej do 27 grudnia 2020 r.

Placówki otwarte pod jednym warunkiem

Jednak, jak podaje Business Inisder Polska, ponowne otwarcie punktów w galeriach handlowych i sklepów meblowych ma być powiązane z rygorystycznym przestrzeganiem zasad zaostrzonego reżimu sanitarnego. - Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane – oznajmił premier.

Jak na razie nie wiadomo, jakie nowe reguły będą towarzyszyły klientom podczas wizyty w galerii handlowej czy sklepie meblowym. Morawiecki nie doprecyzował, czy na pracownikach będą spoczywały nowe obowiązki związane z dbałością o zdrowie publiczne.

Na ten moment we wszystkich oddziałach handlowych obowiązują limity osobowe. W sklepach do 100 mkw. należy przestrzegać zasady 1 osoba na 10 mkw. W placówkach większych na 1 klienta ma przypadać co najmniej 15 mkw. We wszystkich sklepach, bez względu na ich powierzchnię, zakupowicze i pracownicy mają obowiązek zasłaniania nosa i ust. Zaleca się także dezynfekcję dłoni.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News