Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Złe wieści dla klientów. Podczas zakupów czekają kontrole
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 05.04.2020 02:00

Złe wieści dla klientów. Podczas zakupów czekają kontrole

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sklep i market z dodatkowymi obostrzeniami

Wraz z początkiem kwietnia weszły w życie nowe obostrzenia w handlu. Nowe rozporządzenie zakłada, że w sklepie zakupy mogą robić maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Reszta klientów musi oczekiwać przed sklepem czy marketem. Poza tym sklepy muszą zagwarantować klientom płyny do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe.

W sobotniej konferencji prasowej uczestniczyli Minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Tematem briefingu były święta Wielkanocne i restrykcje w handlu. Czy rząd ma w planach zwiększenie liczby kontroli w sklepach? Na to pytanie odpowiedział szef KPRM.

- Kontroli, zarówno w punktach wymienionych w pytaniu, jak i w przestrzeni otwartej, będzie cały czas dużo, a w niektórych miejscach nawet więcej. Dlaczego? Dlatego, że musimy zrobić wszystko w tych kluczowych dniach, było jak najmniej zakażeń - powiedział Dworczyk cytowany przez Radio ZET.

Sklep będzie częściej kontrolowany

Szef KPRM jest pełen uznania dla Polaków, którzy słuchają zaleceń i przestrzegają przepisów. Jednak zaznaczył, że incydenty się zdarzają, a sklepy będą częściej kontrolowane.

- Niemniej zdarzają się sytuacje łamania tych regulacji i dlatego służby będą utrzymywały wysoki stan kontroli. Miejscami stan tych kontroli będzie wzmacniany - zapowiedział szef kancelarii premiera.

Nowe restrykcje. Sklep budowlany zamknięty

Od 1 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Zamknięte są wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie oraz studia tatuażu i piercingu. Rząd zdecydował też o zamknięciu wszystkich marketów i sklepów budowlanych na weekend.

Poza tym w sklepach może być przebywać maksymalnie do trzech osób na jedną kasę. To oznacza, że jeśli w sklepie jest pięć kas, to w placówce może być maksymalnie 15 osób. W urzędach pocztowych ten limit to dwie osoby na jedno okienko.

Klienci i pracownicy sklepów mają mieć dostęp do rękawiczek oraz płynu dezynfekującego. Te działania mają ograniczać ryzyko zakażenia koronawirusem.