BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Rozrachunki domowe.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Składka zdrowotna jednak niższa od planowanej. Polski Ład ze zmianami

6 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców nie wzrośnie tak jak początkowo planowano. Zamiast 9 proc. składki ma być to 4,8 proc., co znacznie ułatwi wygospodarowanie pieniędzy osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Już w niedzielę DGP podała informację, że zmiana stawek na składki zdrowotne znajdzie się w projekcie ustawy o podatkowej części Polskiego Ładu. Projekt zakłada także, że stawka w 2022 r. ma wynieść 3 proc. i 4,9 proc. rok później. Przedsiębiorcy rozliczający się w opodatkowaniu liniowym nie musieliby obawiać się też kolejnych podwyżek.

Składka zdrowotna a ryczałt

Dla rozliczeń ryczałtowych stawki także mają się zmienić. DGP pisze o trzech stawkach: 300 zł, 500 zł i 900 zł. Pierwszy próg byłby przeznaczony dla osób o dochodach rocznych do 60 tys. zł, drugi między 300 a 500 tys. zł, trzeci obowiązywałby dla przychodów większych niż 0,5 mln zł.

Projekt obniżenia składek dla przedsiębiorców pojawił się po krytyce ze strony samych zainteresowanych, ale również części posłów.

Nowy podatek zamiast wyższej stawki

Obniżona składka zdrowotna ma być jednak zastąpiona nowym podatkiem, pisze Rzeczpospolita. Podatek ma objąć największe przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski. Gazeta pisze o stawce od 0,4 do 1 proc. przychodów dla grupy 4-5 tys. głównie zagranicznych przedsiębiorstw, jednak dodaje też, że projekt ma swoich przeciwników.

Tagi:

składki ZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >