BiznesINFO.pl
Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków

East News

Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Senat zadecydował o poprawkach w ustawie o dodatku węglowym. Jedna z nich zakłada przyznanie dodatku wszystkim gospodarstwom, także tym które nie korzystają z węgla w celach grzewczych.

Projekt dodatku węglowego do poprawy

Projekt dodatku węglowego zakładał 3 tysiące zł dodatku dla gospodarstw domowych, które ogrzewają węglem swoje domy. Pomysł ten został jednak uznany za niesprawiedliwy w stosunku do osób, które korzystają z innych źródeł ogrzewania. 

 W środę podczas posiedzenia komisja senacka zaproponowała, aby dodatkiem zostali objęci wszyscy, a nie tylko ci, którzy korzystają z węgla. Jedna z poprawek zmienia tytuł ustawy na ustawę "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych". 

Dziś Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. "Poprawki zmierzają do tego, by 3 tys. zł dodatku należało się nie tylko tym, którzy ogrzewają swój dom węglem, ale także wszystkim innym gospodarstwom domowym" - poinformowali przedstawiciele Senatu na Twitterze. Oznacza to, że wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania

Senat zaproponował również skreślenie przepisów, które nie dotyczą dodatku węglowego. Chodzi o artykuły odnośnie Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i wzmacniające Bankowy Fundusz Gwarancyjny. CIS zwróciło uwagę, że przepisy te miałyby rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą przejąć upadające banki.

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie. Niezbędnym warunkiem do jego uzyskania jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Termin na składanie wniosków będzie upływał 30 listopada br.

O losach poprawek posłowie zdecydują w piątek, 5 sierpnia

Tagi:

pieniądze

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >