BiznesINFO.pl > Finanse > Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 04.08.2022 13:21

Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
East News

Senat zadecydował o poprawkach w ustawie o dodatku węglowym. Jedna z nich zakłada przyznanie dodatku wszystkim gospodarstwom, także tym które nie korzystają z węgla w celach grzewczych.

Projekt dodatku węglowego do poprawy

Projekt dodatku węglowego zakładał 3 tysiące zł dodatku dla gospodarstw domowych, które ogrzewają węglem swoje domy. Pomysł ten został jednak uznany za niesprawiedliwy w stosunku do osób, które korzystają z innych źródeł ogrzewania. 

 W środę podczas posiedzenia komisja senacka zaproponowała, aby dodatkiem zostali objęci wszyscy, a nie tylko ci, którzy korzystają z węgla. Jedna z poprawek zmienia tytuł ustawy na ustawę "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych". 

Dziś Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. "Poprawki zmierzają do tego, by 3 tys. zł dodatku należało się nie tylko tym, którzy ogrzewają swój dom węglem, ale także wszystkim innym gospodarstwom domowym" - poinformowali przedstawiciele Senatu na Twitterze. Oznacza to, że wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania

Senat zaproponował również skreślenie przepisów, które nie dotyczą dodatku węglowego. Chodzi o artykuły odnośnie Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i wzmacniające Bankowy Fundusz Gwarancyjny. CIS zwróciło uwagę, że przepisy te miałyby rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą przejąć upadające banki.

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie. Niezbędnym warunkiem do jego uzyskania jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Termin na składanie wniosków będzie upływał 30 listopada br.

O losach poprawek posłowie zdecydują w piątek, 5 sierpnia

Tagi: Pieniądze
Polecane