BiznesINFO.pl
Kurkuma wycofana ze sklepów

pixabay/stevepb

Selgros wycofuje z oferty spore partie kurkumy. Przyprawa może zaszkodzić zdrowiu

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Selgros wycofuje z oferty partię kurkumy marki Kamis w słoiczkach. Powód? Wykrycie pozostałości tlenku etylenu, przekraczające limit dozwolony przez Unię Europejską. To kolejny produkt wycofany w ostatnim czasie z obrotu z tego powodu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kurkuma znika z oferty sieci Selgros z powodu wykrycia pozostałości tlenku etylenu

  • Jakie działania może powodować tlenek etylenu

  • Jakie inne w ostatnim czasie wycofano produkty z tego samego powodu

Kurkuma znika z oferty Selgrosa

Sieć sklepów Selgros wydała przed kilkoma dniami ważny komunikat. Skierowany jest on przede wszystkim do osób, które w ostatnich dniach zakupiły w placówkach sieci kurkumę marki Kamis.

- W trosce o państwa bezpieczeństwo i najwyższą jakość oferowanych produktów, firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. po otrzymaniu informacji od dostawcy, informuje o wycofaniu z rynku produktu – informuje Selgros w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Konkretnie chodzi o kurkumę Kamis 37g w słoiczku. Numer partii to 1019, a data minimalnej trwałości to 19 stycznia 2024 roku. Producentem przyprawy jest firma McCORMICK Polska z Wólki Kosowskiej.

Jaki jest powód wycofania lubianej przez Polaków przyprawy z oferty? Jak podaje sieć, chodzi o obecność pozostałości tlenku etylenu (ETO) powyżej limitu regulacyjnego Unii Europejskiej.

Trudno odmówić tej decyzji słuszności, gdyż jak przypomina Money.pl tlenek etylenu jest silnie toksyczny, ma działanie rakotwórcze, mutagenne, a także upośledza rozrodczość.

Selgros zwraca się do klientów, by jak najszybciej upewnili się, czy nie są w posiadaniu produktu. Jeżeli tak, to pod żadnym pozorem nie należy go spożywać, a jak najszybciej zwrócić.

- Prosimy o niespożywanie produktu, wycofanie z dalszego obrotu oraz o kontakt z halą Selgros w celu dokonania zwrotu, gwarantując zwrot gotówki – czytamy w komunikacie sieci.

Kolejny wycofany produkt

Pozostałości tlenku etylenu były  powodem wycofania przez Selgros ze sprzedaży kilka tygodni temu takich produktów jak: Haj Sezam Czarny i Haj zestaw do sushi.

- Wycofanie produktu związane jest z możliwą obecnością pozostałości tlenku etylenu, środka ochrony roślin w ziarnach czarnego sezamu będących składnikiem w/w produktów. Jest on sklasyfikowany jako szkodliwy dla zdrowia, a jego stosowanie i wprowadzanie na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone – informował wówczas Selgros.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły


Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >