BiznesINFO.pl
Zdjęcie ilustracyjne: blok mieszkalny

Domena publiczna

Rząd rozważa wprowadzenie daniny od niezamieszkałych mieszkań

9 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie nowej daniny od niezamieszkałych mieszkań. Na razie nie padła konkretna kwota.

Podatek od pustostanów

Ministerstwo pracuje nad nowym podatkiem dla właścicieli mieszkań. Planuje nałożyć podatek na nieużywane mieszkania, które nie funkcjonują na rynku najmu i tym samym są czystą lokatą kapitału, podaje Rzeczpospolita.

Nowy podatek ma objąć właścicieli mieszkań - funduszy, firm, a także osoby fizyczne. Zapłacą tylko ci, którzy mają więcej niż pięć mieszkań w celach spekulacyjnych i lokale stoją puste

Na razie nie podano konkretnej informacji o ewentualnej kwocie nowego podatku,  Na jednym ze spotkań z wyborcami Jarosław Kaczyński, że byłaby to “znaczna danina”. Wiadomo jedynie, że opłata ta byłaby rozliczana w cyklu rocznym.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zajmuje się sprawą od dwóch miesięcy. Obecna koncepcja nie precyzuje na razie, jak długo mieszkania będą musiały być puste, żeby ich właściciele otrzymali podatek do zapłacenia. 

Pustostany w Polsce

Ze wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wynika, że z 15,34 mln mieszkań aż 1,86 mln to pustostany. Najwięcej niezamieszkałych mieszkań znajduje się w województwach małopolskim i podlaskim.  

Największą grupę pustostanów stanowią domy i mieszkania prywatne-  1,8 mln. Jednocześnie aż 2,6 mln Polaków w wieku od 24 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. 

Tagi:

Nieruchomości

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >