BiznesINFO.pl
Ryanair na minusie

Wikimedia Commons/Adrian Pingstone/Public Domain

Ryanair stracił 185 mln euro. Loty z Polski zagrożone?

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ryanair zanotował rekordową stratę. Najgorsze wyniki od 35 lat. Czy dramatyczna sytuacja spowoduje cięcia w siatce połączeń? Przyglądamy się raportowi finansowemu irlandzkiego przewoźnika.

Ryanair publikuje sprawozdanie za kwartał finansowy, który zamknął pod koniec czerwca. Sytuacja jest dramatyczna. Plany przewoźnika spaliły na panewce. A obawy w Dublinie są coraz większe. Przewoźnik boi się drugiej fali koronawirusa i kolejnego uziemienia swojej floty. Przypomnijmy - w okresie zamrożenia nieba nad Europą Ryanair zawiesił aż 99 proc. wszystkich swoich połączeń, a samoloty nie podrywały się w przestworza przez 4 miesiące. Teraz nastąpiło wielkie liczenie kasy. Wyniki są zatrważające.

Ryanair na ogromnym minusie

Irlandzki przewoźnik w opublikowanym raporcie kwartalnym wskazuje, że strata netto wyniosła 185 mln euro. Przychody firmy spadły o 95 proc. Co prawda, ze względu na uziemienie samolotów spadły też koszty, jednak opłaty stałe nadal musiały być ponoszone. Spadek kosztuj jest notowany na poziomie 85 proc. - Zakończony kwartał był najtrudniejszym w 35-letniej historii firmy. Epidemia COVID-19 uziemiła naszą flotę na prawie 4 miesiące - poinformowały linie w specjalnym komunikacie.

Jak czytamy w bilansie, linie lotnicze spodziewają się przewieźć w tym roku 60 mln pasażerów. Prezes grupy, Michael O’Leary, wskazuje jednak że nie jest to pewny wynik. - Nasze całoroczne cele dotyczące 60 milionów pasażerów nie są pewne i mogą zostać obniżone - czytamy w komentarzu do raportu. Warto podkreślić, że w zeszłym roku z samolotów Ryanaira skorzystało 149 mln pasażerów. Największy strach powoduje u Irlandczyków wizja kolejnej fali pandemii. Już teraz strata jest rekordowa, choć niższa niż przewidywali prognostycy. Co istotne - jest to pierwszy raz w 35-letniej historii, gdy firma jest na minusie.

Przewoźnik nie zadeklarował cięć w siatce połączeń. Na chwilę obecną wszystkie loty odbywają się planowo. Warto jednak na bieżąco sprawdzać stronę Ryanaira, ponieważ sytuacja jest dynamiczna.

Podobne artykuły

Bon turystyczny w nowym kształcie

Turystyka

Nowa propozycja w sprawie bonu turystycznego. Miałoby go dostać znacznie więcej osób

Czytaj więcej >
ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda wydłuży bon turystyczny?

Turystyka

Andrzej Duda doprowadzi do przedłużenie bonu turystycznego? Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >