BiznesINFO.pl
Ryanair na minusie

Wikimedia Commons/Adrian Pingstone/Public Domain

Ryanair stracił 185 mln euro. Loty z Polski zagrożone?

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ryanair zanotował rekordową stratę. Najgorsze wyniki od 35 lat. Czy dramatyczna sytuacja spowoduje cięcia w siatce połączeń? Przyglądamy się raportowi finansowemu irlandzkiego przewoźnika.

Ryanair publikuje sprawozdanie za kwartał finansowy, który zamknął pod koniec czerwca. Sytuacja jest dramatyczna. Plany przewoźnika spaliły na panewce. A obawy w Dublinie są coraz większe. Przewoźnik boi się drugiej fali koronawirusa i kolejnego uziemienia swojej floty. Przypomnijmy - w okresie zamrożenia nieba nad Europą Ryanair zawiesił aż 99 proc. wszystkich swoich połączeń, a samoloty nie podrywały się w przestworza przez 4 miesiące. Teraz nastąpiło wielkie liczenie kasy. Wyniki są zatrważające.

Ryanair na ogromnym minusie

Irlandzki przewoźnik w opublikowanym raporcie kwartalnym wskazuje, że strata netto wyniosła 185 mln euro. Przychody firmy spadły o 95 proc. Co prawda, ze względu na uziemienie samolotów spadły też koszty, jednak opłaty stałe nadal musiały być ponoszone. Spadek kosztuj jest notowany na poziomie 85 proc. - Zakończony kwartał był najtrudniejszym w 35-letniej historii firmy. Epidemia COVID-19 uziemiła naszą flotę na prawie 4 miesiące - poinformowały linie w specjalnym komunikacie.

Jak czytamy w bilansie, linie lotnicze spodziewają się przewieźć w tym roku 60 mln pasażerów. Prezes grupy, Michael O’Leary, wskazuje jednak że nie jest to pewny wynik. - Nasze całoroczne cele dotyczące 60 milionów pasażerów nie są pewne i mogą zostać obniżone - czytamy w komentarzu do raportu. Warto podkreślić, że w zeszłym roku z samolotów Ryanaira skorzystało 149 mln pasażerów. Największy strach powoduje u Irlandczyków wizja kolejnej fali pandemii. Już teraz strata jest rekordowa, choć niższa niż przewidywali prognostycy. Co istotne - jest to pierwszy raz w 35-letniej historii, gdy firma jest na minusie.

Przewoźnik nie zadeklarował cięć w siatce połączeń. Na chwilę obecną wszystkie loty odbywają się planowo. Warto jednak na bieżąco sprawdzać stronę Ryanaira, ponieważ sytuacja jest dynamiczna.

Tagi:

LotnictwoKoronawirusturystykaRyanairkryzys

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Nie masz maseczki? Licz się z mandatem

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto

Czytaj więcej >
Bon turystyczny - uważajcie na oszustów

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie

Czytaj więcej >
MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Turystyka

Makłowicz wypowiedział się na temat paragonów z wakacji. Nie ma dobrych wieści

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

W wakacje możemy nieźle przepłacić, chociaż wcale nie chodzi o paragony ze smażalni

Czytaj więcej >
Bon turystyczny ma prawie rok

Turystyka

Bon turystyczny czeka na miliony, które go wykorzystają. 500 zł wydasz na wakacje

Czytaj więcej >