BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Adrian Pingstone/Public Domain

Ryanair stracił 185 mln euro. Loty z Polski zagrożone?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ryanair publikuje sprawozdanie za kwartał finansowy, który zamknął pod koniec czerwca. Sytuacja jest dramatyczna. Plany przewoźnika spaliły na panewce. A obawy w Dublinie są coraz większe. Przewoźnik boi się drugiej fali koronawirusa i kolejnego uziemienia swojej floty. Przypomnijmy - w okresie zamrożenia nieba nad Europą Ryanair zawiesił aż 99 proc. wszystkich swoich połączeń, a samoloty nie podrywały się w przestworza przez 4 miesiące. Teraz nastąpiło wielkie liczenie kasy. Wyniki są zatrważające.

Ryanair na ogromnym minusie

Irlandzki przewoźnik w opublikowanym raporcie kwartalnym wskazuje, że strata netto wyniosła 185 mln euro. Przychody firmy spadły o 95 proc. Co prawda, ze względu na uziemienie samolotów spadły też koszty, jednak opłaty stałe nadal musiały być ponoszone. Spadek kosztuj jest notowany na poziomie 85 proc. - Zakończony kwartał był najtrudniejszym w 35-letniej historii firmy. Epidemia COVID-19 uziemiła naszą flotę na prawie 4 miesiące - poinformowały linie w specjalnym komunikacie.

Jak czytamy w bilansie, linie lotnicze spodziewają się przewieźć w tym roku 60 mln pasażerów. Prezes grupy, Michael O’Leary, wskazuje jednak że nie jest to pewny wynik. - Nasze całoroczne cele dotyczące 60 milionów pasażerów nie są pewne i mogą zostać obniżone - czytamy w komentarzu do raportu. Warto podkreślić, że w zeszłym roku z samolotów Ryanaira skorzystało 149 mln pasażerów. Największy strach powoduje u Irlandczyków wizja kolejnej fali pandemii. Już teraz strata jest rekordowa, choć niższa niż przewidywali prognostycy. Co istotne - jest to pierwszy raz w 35-letniej historii, gdy firma jest na minusie.

Przewoźnik nie zadeklarował cięć w siatce połączeń. Na chwilę obecną wszystkie loty odbywają się planowo. Warto jednak na bieżąco sprawdzać stronę Ryanaira, ponieważ sytuacja jest dynamiczna.

Tagi:

LotnictwoKoronawirusturystyka

Podobne artykuły

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto
Czytaj więcej >

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]