Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 07.06.2023 15:05

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy

dokumenty
Domena publiczna

Będzie kontrola Kancelarii Mentzen. O wszczęcie postępowania wnioskował Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Chodzi o przestrzeganie przepisów prawa pracy.

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen

“Główny Inspektorat Pracy nas poinformował, że w wyniku naszego wniosku kontrolę w Kancelarii Mentzen przeprowadzi Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Chodzi głównie o przestrzeganie przepisów dotyczących płacy minimalnej ” czytamy w informacji przesłanej przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

Zdaniem Związkowej Alternatywy chodzi o obronę praw pracowników. 
 

Płaca poniżej minimalnej

Związkowa Alternatywa zwracała uwagę, że stawki oferowane w umowach były niższe od ustawowej płacy minimalnej. 

W przypadku stanowiska praktykantki w dziale doradztwa podatkowego stawki wynosiły 1500-2000 zł brutto na miesiąc w zależności wymiaru etatu. Wątpliwości budziły oczekiwania pracodawcy i szeroki zakres obowiązków jak na praktykę, co zdaniem Związkowej Alternatywy mogło być próbą ominięcia prawa pracy i zaniżenia standardów płacowych.

Ponadto we wszystkich ogłoszeniach jest napisane, że pracodawca szuka osób, które chcą pracować ponad normę”. Zdaniem związkowców takie podejście może sugerować, że firma chce omijać limity czasu pracy.

Zarobki początkujących prawników

Początki kariery bywają trudne ze względu na konieczność zdobycia doświadczenia, często na bezpłatnych praktykach. W styczniu “Rzeczpospolita” opisała studenta prawa, jednego z finalistów konkursu stypendialnego, któremu w ramach nagrody zaoferowano możliwość odbycia praktyk w renomowanej kancelarii za 5 zł/h.  

Praktyki mogą być bezpłatne i jest to całkowicie legalne. Z reguły mają one służyć przyuczaniu do zawodu, choć zdarza się, że praktykanci wykonują czynności, które z punktu widzenia Kodeksu Pracy można nazwać już pracą. 

Tagi: kontrola