BiznesINFO.pl
Incydent na granicy belgijsko-francuskiej

Marek BAZAK/East News

Rolnik z Belgii "powiększył" swoją ojczyznę. Przeniósł słupek graniczny o 2 metry

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Incydent na granicy belgijsko-francuskiej, który może spowodować reaktywację nieaktywnej od blisko 100 lat komisji granicznej. Sprawcą zamieszania jest belgijski rolnik, który przysunął nieco wyznaczający granicę między tymi krajami kamień i tym samym powiększył swoją ojczyznę. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobił rolnik na granicy belgijsko-francuskiej

  • Jaka jest historia tej granicy

  • Co grozi farmerowi

 

Incydent na granicy. Rolnik “powiększył” swoją ojczyznę

Tego rodzaju incydenty na granicy raczej się nie zdarzają. Do zamieszania na granicy belgijsko-francuskiej nieumyślnie doprowadził belgijski rolnik. 

Całą historię jak podaje za BBC Polska Agencja Prasowa nagłośnił spacerujący po lesie miłośnik historii, który zauważył, że kamień wyznaczający granicę między dwoma krajami przesunął się o ponad 2 metry. 

Wszystko wskazuje na to, że wyznaczający granicę kamień “naraził” się farmerowi tym, że zwyczajnie stanął mu - a dokładnie jego ciągnikowi - na drodze i dlatego rolnik przesunął go, nie zdając sobie sprawy, że może wywołać międzynarodowy skandal. 

Rolnik najpewniej nie wiedział też, że za sprawą dokonanego w irytacji czynu naruszył istniejącą od przeszło 120 lat granicę, powiększając swoją ojczyznę i zmniejszając przez to teren Francji.

Granica między Francją a Belgią jak przypomina PAP  utworzono na mocy podpisanego w 1820 roku traktatu z Kortrijk, pięć lat po klęsce Napoleona pod Waterloo. Wspomniany kamień pochodzi z 1819 roku, kiedy po raz pierwszy wytyczono granicę między krajami. 

Wyczyn belgijskiego farmera wywołał rozbawienie Davida Lavaua burmistrza  belgijskiej wioski Erquelinnes, który w rozmowie z telewizją TF1 stwierdził: „Byłem szczęśliwy, gdy moje miasto stało się większe”. 

Z dystansem do całej sprawy podeszła również Aurelie Welonek, burmistrz sąsiedniej francuskiej wioski która w wypowiedzi dla "La Voix du Nord" powiedziała: “Powinniśmy być w stanie uniknąć nowej wojny granicznej”.

Mimo tego rodzaju wypowiedzi, lokalne władze Belgii, zamierzają zwrócić się do farmera z prośbą o przełożenie kamienia w jego dotychczasowe miejsce.

Co grozi rolnikowi?

Jeśli rolnik się nie zgodzi, wówczas może się skończyć interwencją belgijskiego resortu dyplomacji i powołaniem nieaktywnej od blisko 100 lat francusko-belgijskiej komisji granicznej. 

Sam rolnik, jeśli nie zastosuje się do prośby lokalnych władz, musi liczyć się z zarzutami karnymi. Jeśli jednak wykaże się dobrą wolą, wówczas sprawa zakończy się polubownie.  

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >