BiznesINFO.pl
obchody powstania warszawskiego

flickr

Dzisiaj 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody będą w tym roku wyjątkowe

1 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie w tym roku wyjątkowa. Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne obchody będą odbywać się w kameralnym gronie, a organizatorzy zachęcają wszystkich chętnych do oglądania uroczystości w internecie.

76. rocznica Powstania Warszawskiego

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ze względu na pandemię koronawirusa będą różniły się od wszystkich poprzednich. Jak zapowiedziano na konferencji po spotkaniu w ratuszu m.st. Warszawy, wszystkie uroczystości będą transmitowane w internecie, a organizatorzy chcą ograniczyć liczbę uczestników do minimum. - Przede wszystkim zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. W związku z tym, tegoroczne obchody będą miały trochę inny charakter niż dotychczas - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się już w piątek, 31 lipca br. Złożono wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, a następnie udano się na mszę świętą do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Jest to pierwsza zauważalna zmiana programowa, ponieważ wcześniej msza święta odprawiana była na pl. Krasińskich. Swoją obecność na obchodach 76. rocznicy wybuchu powstania potwierdzili jego uczestnicy m.in.: Stanisław Brzosko, Janusz Jakubowski, Jan Kuźmiński, Romuald Malinowski, Jerzy Mordasewicz, Krystyna Sierpińska, Danuta Szlajmer oraz Jadwiga Włodarska-Teterwak - podaje Polskie Radio.

Tegoroczna rocznica w wyjątkowych okolicznościach

- Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami powstańcy warszawscy, absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76., rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić, bo to nie tylko służba w konspiracji, to nie tylko służba i krew przelana w trakcie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, żeby ta Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna - powiedział w swoim przemówieniu Prezydent RP, Andrzej Duda.

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia uroczystości odbędą się będą na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, ale przede wszystkim najważniejsza uroczystość odbędzie się przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Także o godz. 17:00 w tym miejscu wybrzmią syreny alarmowe upamiętniając godzinę "W" symbolizującą rozpoczęcie powstańczego zrywu.

Przypomnijmy, że warszawiacy pod pomnikiem Gloria Victis zbierali się także wtedy, gdy komunistyczne władze zakazywały obchodów Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem hołd powstańcom oddadzą kombatanci, warszawiacy, ale także władze państwowe.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >