obchody powstania warszawskiego
flickr
Autor Kamila Jeziorska - 1 Sierpnia 2020

Dzisiaj 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody będą w tym roku wyjątkowe

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie w tym roku wyjątkowa. Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne obchody będą odbywać się w kameralnym gronie, a organizatorzy zachęcają wszystkich chętnych do oglądania uroczystości w internecie.

76. rocznica Powstania Warszawskiego

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ze względu na pandemię koronawirusa będą różniły się od wszystkich poprzednich. Jak zapowiedziano na konferencji po spotkaniu w ratuszu m.st. Warszawy, wszystkie uroczystości będą transmitowane w internecie, a organizatorzy chcą ograniczyć liczbę uczestników do minimum. - Przede wszystkim zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. W związku z tym, tegoroczne obchody będą miały trochę inny charakter niż dotychczas - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się już w piątek, 31 lipca br. Złożono wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, a następnie udano się na mszę świętą do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Jest to pierwsza zauważalna zmiana programowa, ponieważ wcześniej msza święta odprawiana była na pl. Krasińskich. Swoją obecność na obchodach 76. rocznicy wybuchu powstania potwierdzili jego uczestnicy m.in.: Stanisław Brzosko, Janusz Jakubowski, Jan Kuźmiński, Romuald Malinowski, Jerzy Mordasewicz, Krystyna Sierpińska, Danuta Szlajmer oraz Jadwiga Włodarska-Teterwak - podaje Polskie Radio.

Senat zawalczy nie tylko o emerytów z 1953 roku. Więcej pieniędzy z emerytury też dla pozostałych seniorów?Senat zawalczy nie tylko o emerytów z 1953 roku. Więcej pieniędzy z emerytury też dla pozostałych seniorów?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Były poseł i mąż znanej dziennikarki stanął przed prokuraturą. Usłyszał aż 5 zarzutów
3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?

Tegoroczna rocznica w wyjątkowych okolicznościach

- Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami powstańcy warszawscy, absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76., rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić, bo to nie tylko służba w konspiracji, to nie tylko służba i krew przelana w trakcie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, żeby ta Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna - powiedział w swoim przemówieniu Prezydent RP, Andrzej Duda.

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia uroczystości odbędą się będą na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, ale przede wszystkim najważniejsza uroczystość odbędzie się przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Także o godz. 17:00 w tym miejscu wybrzmią syreny alarmowe upamiętniając godzinę "W" symbolizującą rozpoczęcie powstańczego zrywu.

Przypomnijmy, że warszawiacy pod pomnikiem Gloria Victis zbierali się także wtedy, gdy komunistyczne władze zakazywały obchodów Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem hołd powstańcom oddadzą kombatanci, warszawiacy, ale także władze państwowe.

Zwykłe 500 plus nie jako pieniądze, ale jako bon? Wicepremier: to droga, którą chcemy podążaćZwykłe 500 plus nie jako pieniądze, ale jako bon? Wicepremier: to droga, którą chcemy podążaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
  2. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. Rząd szykuje się do wydzielania konkretnych powiatów. Chce tak zapobiegać zarażeniom
  5. Stało się, Amerykanie podjęli decyzję, co do Niemiec. Berlin nie przebiera w słowach
  6. NBP potwierdziło informację, która zszokuje wielu Polaków. Będzie nowy pieniądz
  7. Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News