banknoty
flickr
Autor Kasper Starużyk - 14 Września 2019

Bardzo dobre wieści dla rencistów. Znamy kwoty podwyżek rent

Zapowiadana w 2020 r. waloryzacja rent i emerytur może okazać się rekordowa. Mówimy tutaj o wzrostach, które sięgnąć mogą do 3,24% obecnych świadczeń. Ale to nie wszystko. Rząd zastanawia się bowiem także nad powrotem do waloryzacji kwotowej, która najbiedniejszym rencistom zapewni większe wzrosty świadczeń. Sprawdź na jakie podwyżki będziesz mógł liczyć.

Ze względu na rosnące ceny ostatnia waloryzacja rent i emerytur był rekordowa, jednak wszystko na to wskazuje, że w przysżłym roku możemy liczyć na jeszcze więcej pieniędzy. Renciści zarobią jeszcze więcej, jeśli rząd zdecyduje się na powrót do waloryzacji kwotowej, co oznacza tyle, że będę mogli liczyć na większe wyrównanie do wyższych rent.

Kiedy poznamy wysokość waloryzacji?

Dokładna informacja na temat waloryzacji rent i emerytur ujrzy światło dzienne na poczatku 2020 roku. Załóżmy więc, że prognoza 3,24% się sprawdzi. To oznaczać będzie tyle, że najniższe świadczenia rentowe wzrosną o 35,64 zł miesięcznie. Najniższa renta przyznawana z tytułu częściowej niezdolności do pracy urośnie o 26,73 zł, a te przyznawane z związku z wypadkiem czy chorobą o 32,07 zł.

Co zaś tyczy się średniej wysokości renty, to możemy spodziewać się wzrostu o 59,03 zł, a w przypadku średniej wysokości renty rodzinnej 65,73 zł. Wszystkie wyliczenia podał portal nowosci.com.pl.

Co wpływa na waloryzację renty?

Poziom waloryzacji rent i emerytur ustalany jest na podstawie inflacji w tzw. koszyku emeryckim. Ściślej mówiąc ustala się produkty najczęściej przez emerytów kupowane i po sprawdzeniu ich cen podnosi się emerytury i renty i wskazany procent.

Drugim czynnikiem wpływającym na waloryzację jest poziom realnego wzrostu płac w roku poprzednim, poprzedzającym rok waloryzacji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News