BiznesINFO.pl
Będą rekompensaty dla rolników?

wikipedia/Marcin Konsek

Rolnicy wywalczyli to co chcieli? Rząd chce im dać pełne rekompensaty

9 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Wygląda na to, że będą zmiany w “Piątce dla zwierząt" na których skorzystają producenci mięsa ubijanego rytualnie. Politycy partii rządzącej poinformowali w piątek, że jest zgoda polityczna na poprawkę do ustawy, która zakłada wypłatę rekompe

Jest zgoda na rekompensaty dla rolników

Wprowadzona trzy tygodnie temu przez Sejm ustaw o ochronie zwierząt, zwana potocznie “Piątką dla zwierząt” wywołała kryzys polityczny w związku z faktem, że przeciw ustawie opowiedział się koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Solidarna Polska. Kryzys został co prawda zażegnany, ale partia rządząca zmaga się z innym problemem. “Piątka…” uderza bowiem w rolników, a to jak wiadomo od lat żelazny elektorat formacji Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że jednym z założeń ustawy jest zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a także ograniczenia w uboju rytualnym tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Jak tłumaczy w programie “Newsroom” WP Jerzy Rey ze Związku Polskie Mięso rolnicy ponieśliby ogromne straty (liczone nawet w miliardach złotych) przede wszystkim ze względu na likwidację eksportu mięsa ubijanego rytualnie.  - Konsumpcja mięsa ubijanego rytualnie to margines błędu, ale eksport takiej żywności to prawie 90 proc., więc zakaz oznacza zniszczenie tej działalności – tłumaczy Rey. 

Wszystko wskazuje jednak to, że producenci mięsa nie pozostaną na lodzie. W piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a także wicemarszałek Senatu Marek Pęk i senator Marek Martynowski ogłosili, że jest zgoda polityczna na poprawkę do “Piątki dla zwierząt”, która zakłada wypłatę rekompensat dla rolników. - Przewidujemy wypłaty dla tych, którzy produkują mięso, odszkodowania zostaną uruchomione gdy ustawa wejdzie w życie, jest przewidziany rok vacatio legis - powiedział Terlecki.

Sejm odrzuci weto prezydenta?

Wspomniana poprawka do “Piatki dla zwierząt”, jak podaje Money.pl ma zostać złożona we wtorek 13 października. Obecnie nad ustawą pracuje Senat, następnie wróci ona do Sejmu, a potem zostanie skierowana na ręce prezydenta. Pojawiają się spekulacje, że Andrzej Duda może zawetować dokument, jednak w związku z faktem, że ma on poparcie największych sił opozycyjnych czyli Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, ewentualne weto mogłoby zostać odrzucone przez posłów.

Tagi:

rolnictwoodszkodowanie

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >