BiznesINFO.pl
portfel-pieniądze-biznesinfo

East News

Rada Polityki Pieniężnej 7 września 2022 zadecyduje o stopach procentowych

7 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Dziś późnym popołudniem poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych. To ważna informacja dla wszystkich, którzy mają zaciągnięte kredyty. 

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Dziś odbędzie się pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.  Obecnie główna stopa procentowa NGB, referencyjna, wynosi 6,5 procent.

Niewykluczone, że czeka nas kolejna podwyżka. W sierpniu podczas rozmowy dla Business Insider Adam Glapiński wskazał dwa możliwe warianty.

Z dyskusji Rady Polityki Pieniężnej może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb albo dwa razy po 25 pb. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek. 

W rozmowie z TVP24 analityk gospodarczy Rafał Mundry zwrócił uwagę, że rośnie prawdopodobieństwo, że Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała mocno podwyższać stopy procentowe. Ekonomiści spodziewali się, że inflacja w sierpniu będzie niższa, czyli Rada Polityki Pieniężnej nie będzie miała powodu do podwyższania stóp procentowych, natomiast okazuje, że inflacja bardzo mocno zaskoczyła negatywnie - zauważył.

Tymczasem GUS opublikował szybki szacunek inflacji w sierpniu i okazało się, że w minionym miesiącu ceny wzrosły o 16,1 proc., choć rynek oczekiwał, że w końcu ona wyhamuje. Odczyt inflacji będzie głównym wyznacznikiem naszej decyzji, podkreślał Henryk Wnorowski, jeden z członków RPP.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz

 Do sprawy odniósł się także premier Mateusz Morawiecki na briefingu prasowym w Wysokiem Mazowieckiem. Jak podaje Wprost, premier wnioskuje, że fala wielokrotnych podwyżek zmierza ku końcowi. 

Ekonomiści wskazują, że najbardziej prawdopodobne będzie podniesienie stóp o 25 pb. Takiego zdania są ekonomiści mBanku, Santandera, Credit Agricole czy PKO BP. 

Podwyżka stóp procentowych będzie oznaczać kolejne podwyżki dla kredytobiorców. Wskutek podwyżki stóp procentowych NBP oprocentowanie kredytu wzrasta, a tym samym rosną odsetki i automatycznie podnosi się wysokość raty kredytowej.

Tagi:

raty kredytówkredyt

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >