BiznesINFO.pl > Finanse > Przyczyny inflacji w Polsce. Prognozy na 2023 rok
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 11.11.2022 14:53

Przyczyny inflacji w Polsce. Prognozy na 2023 rok

Inflacja w górę
domena publiczna

Prezes Narodowego Banku Polskiego - Adam Glapiński - podczas konferencji prasowej wyjaśnił jakie jego zdaniem są przyczyny wysokiej inflacji w Polsce.

Inflacja w Polsce i Europie

- W otoczeniu polskiej gospodarki występuje postępujące pogorszenie koniunktury, we wszystkich krajach wokół nas z którymi utrzymujemy relacje ekonomiczne. W szczególności dotyczy to Europy, w tym naszego głównego partnera handlowego tj. strefy Euro i Niemiec – mówi prezes NBP.

„W strefie euro wzrost PKB wyraźnie się obniża. W najbliższych kwartałach niewykluczona jest recesja. W Niemczech jest zapowiedziana recesja techniczna. Pogorszenie koniunktury w strefie euro jest związane przede wszystkim z rosyjską agresją i szokiem na rynkach surowców energetycznych – dodał Glapiński.

Inflacja w 2023 roku

Glapiński przewiduje, że inflacja osiągnie swój szczyt w styczniu lub lutym 2023 r. i od marca będzie spadać.

Według analiz NBP wynika, że nie zostanie przekroczony poziom 20%, ale 19% już tak.

Według niego na wzrost cen surowców energetycznych mają także wpływ zaburzenia łańcuchów dostaw, chociaż te stopniowo ustępują. Spowodowało to drastyczny wzrost kosztów działania wszystkich firm, co przy wysokim popycie prowadzi do podwyższenia cen przez przedsiębiorstwa, które przerzucają wysokie ceny energii na ceny końcowe.

„W takiej sytuacji wszystkie banki centralne na świecie zacieśniają politykę pieniężną i podnoszą stopy procentowe. Będzie to spowalniało koniunkturę, działając w celu ograniczenia wzrostu cen surowców i globalnej presji cenowej. Odczujemy to także w Polsce” – wyjaśnia prezes NBP.

Tagi: inflacja