Przetarg na samochody dla NBP
Flickr/Automotive Rhythms
Autor Maria Glinka - 3 Kwietnia 2020

Szaleje pandemia i kryzys, a NBP na zakupach. Ogłosił przetarg na 38 luksusowych aut

Przetarg w czasie pandemii? Narodowy Bank Polski nie widzi nic dziwnego w organizowaniu aukcji opiewającej na kilka milionów złotych. Tyle właśnie mają kosztować nowe, luksusowe samochody NBP.

Przetarg NBP nie w porę

Przetarg na samochody dla NBP został ogłoszony 17 marca, czyli 5 dni po wprowadzeniu przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego. Zakupy w czasie pandemii budzą jednak spore wątpliwości ze względu na potrzebę skupienia się na innych wydatkach w państwie, które zmaga się z koronawirusem. Tym bardziej, że kwota, którą bank zamierza przeznaczyć na nowe pojazdy, jest naprawdę spora.

NBP postanowił ogłosić przetarg na dostawę samochodów (wynajem długoterminowy). Ma to być łącznie 38 pojazdów jednej firmy i marki. Wartość zamówienia to kilka milionów złotych - podaje biznes.wprost.pl.

Emerytura wyższa o 15%. ZUS zdradza prosty sposób na większe świadczenieEmerytura wyższa o 15%. ZUS zdradza prosty sposób na większe świadczenieCzytaj dalej

Limuzyny dla NBP

Przetarg opiewa na 10 pojazdów segmentu C (kompakty) z nadwoziem typu kombi, 16 wozów segmentu D (limuzyny klasy średniej), 10 ośmioosobowych minibusów, 1 siedmioosobowy minivan oraz SUV. Zamówienie wskazuje, że samochody miałyby zostać wynajęte na 4 lata.

Najbardziej luksusowym autem na liście jest SUV o mocy 300 LM, który miałby służyć centrali NBP. Ma to być pojazd wyjątkowy przez wzgląd na silnik wysokoprężny od 2,5 do 3 litrów, 7 miejsc dla pasażerów, aktywny tempomat, tuner TV czy panoramiczne okno.

Do tej specyfikacji najbardziej pasuje SUV Mercedesa (model GLS), Audi Q7 i BMWX7 – proponuje ironicznie poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba na Twitterze.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Dyskusyjne działanie NBP

Nie tylko KO, ale i inne partie opozycyjne skrytykowały organizowanie przetargu przez NBP w czasie pandemii. Zdaniem polityków w tych trudnych chwilach należy potraktować priorytetowo wsparcie dla służby zdrowia. „Zakup sprzętu medycznego, w tym łóżek szpitalnych i respiratorów do intensywnej terapii” to wydatki, na których powinno skupić się państwo – podkreśla Szczerba.

Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet "bez limitu"Czytaj dalej

Niedawno przetarg na 280 aut ogłosiła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jednak w obliczu pilniejszych potrzeb w czasie pandemii premier nakazał jego unieważnienie.

„Premier osobiście zakazał podobnych przetargów w KPRM, ministerstwach, urzędach i rządowych agencjach”, ponieważ wszystkie środki mają zostać przeznaczone na walkę z koronawirusem – podają wiadomosci.wp.pl.

Wirtualna Polska wystosowała zapytanie do NBP w celu wyjaśnienia zasadności organizowania przetargu w czasie pandemii. Odpowiedzi na razie brak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w Pruszkowie. Płomienie trawiły mieszkanie, 81-latka nie miała drogi ucieczki
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Na plaży doszło do niewiarygodnej sytuacji. Skutek pandemii, który wywołuje ogromne zaskoczenie
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News