BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Piesi będą mieć pierwszeństwo przed pasami
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:24

1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Piesi będą mieć pierwszeństwo przed pasami

Przepisy drogowe zmienią się 1 czerwca
Pixabay/MarcoSalento

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie przepisy ruchu drogowego się zmienią

  • Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

  • Jak zmienią się limity prędkości

Przepisy drogowe zmienią się 1 czerwca

Przepisy ruchu drogowego mają zmienić się 1 czerwca. Podczas posiedzenia Sejmu w czwartek posłowie przyjęli poprawkę Senatu, która doprecyzowuje przepis dotyczący zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, które mogą rozpraszać pieszych podczas przechodzenia przez pasy.

Zgodnie z poprawkami Senatu zakaz nie będzie obowiązywał tylko podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, ale także w momencie wchodzenia na pasy.

Bezwzględne pierwszeństwo

Od czerwca piesi zyskają pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na pasy. Jedynymi pojazdami, które nie będą musiały ustępować pierwszeństwa pieszym, będą tramwaje, o co wcześniej apelowano do rządu. Kiedy projekt zmiany przepisów ruchu drogowego się ukazał, motorniczy zwracali uwagę, że bezwzględne pierwszeństwo pieszych, również przed tramwajami, będzie wiązało się ze stwarzaniem niebezpiecznych sytuacji. Droga hamowania tramwajów jest długa, a gwałtowne manewry narażają dodatkowo pasażerów.

“Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście” - czytamy w znowelizowanej ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Zmiany na autostradach i drogach ekspresowych

Kolejną zmianą, która wejdzie w życie, jest zakaz jazdy na tzw. zderzak, czyli jechanie w bardzo bliskiej odległości za samochodem nas poprzedzającym. Odstęp między samochodami będzie musiał wynosić teraz w metrach połowę prędkości, z jaką porusza się samochód. Oznacza to, że jadąc maksymalną prędkością na autostradzie (140 km/h), powinniśmy zachować dystans za samochodem nas poprzedzającym długości 70 metrów.

Oprócz tego ujednolicona zostanie dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym. Na tych jezdniach nie będzie można jeździć już 60 km/h. Ograniczenie do 50 km/h będzie obowiązywało całą dobę.

Tagi: motoryzacja