BiznesINFO.pl
Osobliwe rady dla przedsiębiorców od wiceministra finansów

unsplash/Ewien van Bergeijk - Kwant

Przedsiębiorcy bankrutują, rząd odpowiada: Zawsze się możecie przebranżowić

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wprowadzanych od dziś nowych obostrzeń wielu przedsiębiorców tym razem nie przetrzyma. Jaką radę mają dla nich rządzących? Zawsze możecie się przebranżowić. Ekipy rządzące się zmieniają, "dobre rady" pozostają.

„Dobre rady” dla przedsiębiorców

- Spodziewa się pani zamknięcia? – pytam panią Dominikę, właścicielkę niewielkiego salonu fryzjerskiego na warszawskim Ursynowie, z którego usług korzystam od kilku lat. - Ale oczywiście, że tak. 

- Do kiedy?

- Pewnie do wiosny, aż wszyscy to przechorują. Tylko nie wiem, czy będzie do czego wracać.

Rozmawialiśmy  we wtorek, dzień przed ogłoszeniem przez rząd kolejnych obostrzeń. Jak się okazało, zakładów fryzjerskich one tym razem nie dotknęły, ale w związku z planowanym ponownym lockdownem najpewniej jest to kwestia czasu. Wielu przedsiębiorców podobnie jak pani Dominika obawia się, że drugiego zamrożenia gospodarki zwyczajnie nie przetrzyma. Jakie rady dla osób obawiających się bankructwa ma rząd? Dość osobliwe.

- Są branże, które szczególnie odczują skutki koronawirusa. To im dedykujemy działania zaproponowane przez premiera. Wśród rozwiązań jest też możliwość przebranżowienia. Chodzi o to, żeby nowa forma działalności gospodarczej, którą podejmą, dawała możliwość rozwoju i zarabiania – napisał na Twitterze wiceminister finansów Piotr Patkowski.

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Słowa wiceministra wywołały burzę w sieci. - A może niech politycy się przebranżowią? Przecież wirus udowodnił - nie tylko w Polsce - że są niepotrzebni – napisał cytowany przez „Gazetę Wyborczą” Robert Gwiazdowski, profesor Uczelni Łazarskiego, członek rady nadzorczej ZUS.

- Przebranżowić? A dlaczego nie. Na przykład basen przerobimy na salon fryzjerski, Ikea przebranżowi się na księgarnię, restauracja na przychodnię weterynaryjną, a solarium na zakład pogrzebowy – napisał inny z internautów.

Patkowski jak Komorowski

Część internautów zwróciła uwagę, że słowa wiceministra Patkowskiego mogą przypominać słynną radę prezydenta Bronisława Komorowskiego z kampanii przedwyborczej, skierowaną do siostry jednego z uczestników wiecu, która borykała się z trudnościami finansowymi. Ówczesny prezydent poradził kobiecie, by zmieniła pracę, bądź zaciągnęła kredyt.

Jak widać, ekipy rządzące zmieniają się, a „dobre rady” pozostają. Co o nich sądzicie?

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >