Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prof. Marcin Wiącek uzyskał akceptację Sejmu. Może zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Radosław Święcki
Radosław Święcki 08.07.2021 02:00

Prof. Marcin Wiącek uzyskał akceptację Sejmu. Może zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Biznes Info
Biznes Info

Do sześciu razy sztuka? Sejm zdecydowaną większością głosów poparł kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. O tym, czy zaakceptowany przez posłów kandydat zastąpi ostatecznie Adama Bodnara zdecyduje teraz Senat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Sejm poparł kandydaturę prof. Wiącka na RPO

  • Co musi się teraz stać, by Wiącek zastąpił Adama Bodnara

  • Co przesądziło o sukcesie prof. Wiącka

Marcin Wiącek o krok od zostania Rzecznikiem Praw Obywatelskich

To koniec telenoweli związanej z wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich? Wiele wskazuje na to, że tak.

W czwartek Sejm zdecydowaną większością głosów poparł kandydaturę prof. Marcina Wiącka na następcę Adama Bodnara. Za Wiąckiem opowiedziało się aż 380 posłów, a tylko trzech było przeciw. 43 posłów wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że prof. Wiącek po raz drugi ubiegał się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. W przeprowadzonym blisko miesiąc temu głosowaniu w Sejmie przegrał on jednak nieznacznie z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości Lidią Staroń, której kandydaturę na RPO odrzucił dzień później Senat.

Powodzenie kandydatury Wiącka było tym razem pewne w związku z tym, że w zeszłym tygodniu uzyskał on poparcie PiS (wcześniej uzyskał poparcie większości klubów opozycyjnych, ale też koalicyjnego Porozumienia).

Kandydaturze prof. Wiącka nie zaszkodził brak poparcia innego koalicjanta PiS, czyli Solidarnej Polski. W głosowaniu wstrzymali się ważni politycy tego ugrupowania, jak m.in. Tadeusz Cymański, Michał Wójcik, Janusz Kowalski, czy Sebastian Kaleta. Głosowanie nad kandydaturą prof. Wiącka - jak przypomina Interia.pl - było szóstą próbą wyłonienia następcy Adama Bodnara, którego 5-letnia kadencja na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich upłynęła jesienią zeszłego roku. By prof. Wiącek stał się następcą Bodnara, jego kandydaturę musi zatwierdzić jeszcze Senat. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie z tym trudności.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Sejm