BiznesINFO.pl
Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielu Polaków nie wie, że będzie musiało wymienić prawo jazdy. Inaczej mogą narazić się na poważne kary

13 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Każdy, kto posiada bezterminowe prawo jazdy będzie musiał wyrobić nowy dokument uprawniający do kierowania pojazdami. Ten obowiązek dotyczy wszystkich kierowców bez wyjątku. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Do kiedy trzeba dopełnić wszystkich formalności

Prawo jazdy do wymiany

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, dlatego posiadacze dokumentów bez daty ważności muszą uaktualnić uprawnienia. Najwcześniej o wymianę można starać się w 2028 r. Czas na dopełnienie formalności upływa 2033 r. Nowe dokumenty są ważne zazwyczaj 15 lat.

Przy wymianie prawa jazdy warto zwrócić uwagę, że uprawnienia pozostają w mocy, a więc wizyta kontrolna u lekarza nie jest konieczna – podaje moto.pl.

Koszty nowego prawa jazdy

Jednak z wymianą prawa jazdy wiążą się dodatkowe koszty. Wyrobienie dokumentu jest obecnie w cenie 100,50 zł, z czego 50 gr to opłata ewidencyjna. Do wniosku o nowe prawo jazdy trzeba dołączyć także aktualne zdjęcie. Każdy kto takiego nie posiada będzie musiał zapłacić także za jego wykonanie.

Mimo że nie ma odgórnego wymogu wizyty u lekarza, to termin wymiany prawa jazdy może zbiec się z upływem ważności badań, na mocy których zezwolono na kierowanie pojazdami. Wykonanie kolejnych badań to koszt 200 zł.

Procedura wnioskowania o nowe prawo jazdy

Co należy przygotować, aby wymienić prawo jazdy? Przede wszystkim niezbędny jest wniosek o wydanie nowego dokumentu, który można pobrać z Internetu lub odebrać w urzędzie. Poza tym wnioskodawca powinien dołączyć aktualną fotografię (35x45 mm) i kserokopię aktualnego prawa jazdy.

Wśród dokumentów musi znaleźć się także dowód uiszczenia opłaty za wydanie nowego prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej. Ponadto, należy załączyć dwa oświadczenia – o zapoznaniu się z treścią art. 233 kodeksu karnego oraz oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy  o kierującymi pojazdami. Można je znaleźć na stronie internetowej lub pobrać w urzędzie.

Na nowe prawo jazdy czeka się do 9 dni, choć procedura zazwyczaj kończy się szybciej. Na stronie internetowej urzędu można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy, jeżeli zdecydowaliśmy się na odbiór osobisty. Poza tym, istnieje możliwość wysyłki prawa jazdy pod wskazany adres – w tym celu trzeba zaznaczyć odpowiednią opcje w sekcji „F” we wniosku.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >