Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 13 Czerwca 2020

Wielu Polaków nie wie, że będzie musiało wymienić prawo jazdy. Inaczej mogą narazić się na poważne kary

Każdy, kto posiada bezterminowe prawo jazdy będzie musiał wyrobić nowy dokument uprawniający do kierowania pojazdami. Ten obowiązek dotyczy wszystkich kierowców bez wyjątku. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Do kiedy trzeba dopełnić wszystkich formalności?

Prawo jazdy do wymiany

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, dlatego posiadacze dokumentów bez daty ważności muszą uaktualnić uprawnienia. Najwcześniej o wymianę można starać się w 2028 r. Czas na dopełnienie formalności upływa 2033 r. Nowe dokumenty są ważne zazwyczaj 15 lat.

Przy wymianie prawa jazdy warto zwrócić uwagę, że uprawnienia pozostają w mocy, a więc wizyta kontrolna u lekarza nie jest konieczna – podaje moto.pl.

Ile zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachIle zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachCzytaj dalej

Koszty nowego prawa jazdy

Jednak z wymianą prawa jazdy wiążą się dodatkowe koszty. Wyrobienie dokumentu jest obecnie w cenie 100,50 zł, z czego 50 gr to opłata ewidencyjna. Do wniosku o nowe prawo jazdy trzeba dołączyć także aktualne zdjęcie. Każdy kto takiego nie posiada będzie musiał zapłacić także za jego wykonanie.

Mimo że nie ma odgórnego wymogu wizyty u lekarza, to termin wymiany prawa jazdy może zbiec się z upływem ważności badań, na mocy których zezwolono na kierowanie pojazdami. Wykonanie kolejnych badań to koszt 200 zł.

Wielki bank podnosi ceny za korzystanie ze swoich usług. Do góry niemal wszystkie opłatyWielki bank podnosi ceny za korzystanie ze swoich usług. Do góry niemal wszystkie opłatyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Aż 333 tys. Polaków ma już wielki problem z pobieraną emeryturą. ZUS alarmuje: liczba ciągnie rośnie
2. Bardzo niepokojące zachowanie Antoniego Macierewicza. Wykrzykiwał zadziwiające hasła, wyrywał mikrofon, wszystko się nagrało

Procedura wnioskowania o nowe prawo jazdy

Co należy przygotować, aby wymienić prawo jazdy? Przede wszystkim niezbędny jest wniosek o wydanie nowego dokumentu, który można pobrać z Internetu lub odebrać w urzędzie. Poza tym wnioskodawca powinien dołączyć aktualną fotografię (35x45 mm) i kserokopię aktualnego prawa jazdy.

Wśród dokumentów musi znaleźć się także dowód uiszczenia opłaty za wydanie nowego prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej. Ponadto, należy załączyć dwa oświadczenia – o zapoznaniu się z treścią art. 233 kodeksu karnego oraz oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierującymi pojazdami. Można je znaleźć na stronie internetowej lub pobrać w urzędzie.

1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty też1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty teżCzytaj dalej

Na nowe prawo jazdy czeka się do 9 dni, choć procedura zazwyczaj kończy się szybciej. Na stronie internetowej urzędu można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy, jeżeli zdecydowaliśmy się na odbiór osobisty. Poza tym, istnieje możliwość wysyłki prawa jazdy pod wskazany adres – w tym celu trzeba zaznaczyć odpowiednią opcje w sekcji „F” we wniosku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ekspert ostrzega. W tym roku może paść rekord utonięć, warto poznać zasady bezpieczeństwa
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News