BiznesINFO.pl > Praca > Policja rekrutuje. Tyle zarabiają funkcjonariusze w Polsce
Monika Majko
Monika Majko 10.09.2023 18:47

Policja rekrutuje. Tyle zarabiają funkcjonariusze w Polsce

Policjant
Policja Śląska [zdjęcie ilustracyjne]

Jeśli marzyłeś o rozpoczęciu kariery policjanta, to już 27 października 2023 roku będzie ku temu okazja. Polska policja rozpocznie nabór kandydatów, którzy uzupełnią policyjne kadry w całym kraju. Od kandydatów wymaga się nie tylko sprawności fizycznej, ale również wiedzy i dobrej kondycji psychicznej. A co policja oferuje w zamian? Wiemy, na jakie zarobki można liczyć w szeregach tej służby mundurowej.

Policja rozpocznie nabór 27 października 2023 roku

27 października 2023 roku będzie dniem naborów wyłaniających kandydatów, którzy już niedługo wstąpią w policyjne szeregi. Proces kwalifikacji wymaga jednak cierpliwości. Najpierw wiedza ochotników sprawdzana jest za pomocą specjalnego testu, później muszą oni przejść także test sprawnościowy. Następnie kandydaci muszą przejść szczegółowe badanie psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną. Na koniec zostaje już tylko orzeczenie komisji lekarskiej i ankieta bezpieczeństwa osobowego.

Zasiłek pogrzebowy ostro w górę. Świadczenie miałoby wynosić niemal 6500 zł

Kandydaci muszą spełnić szereg wymagań

Zainteresowani pracą w policji muszą wykazać się nie tylko wysoką sprawnością fizyczną, wiedzą i dobrą kondycją psychiczną, ale także spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim kandydaci muszą mieć polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię. Nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sadu za przestępstwo zwykłe lub skarbowe. Muszą także korzystać z pełni praw publicznych, a także posiadać wykształcenie średnie lub wyższe.

A ile można zarobić w polskiej policji? Wszystko zależy od stopnia, jaki zajmuje się w policyjnej hierarchii. 

Ile można zarobić w polskiej policji?

Według danych z czerwca 2022 roku średnie zarobki netto polskich policjantów na poszczególnych stopniach znacząco się różnią. Kursanci zaczynają od 3 539 zł, policjanci mogą liczyć na wypłatę w wysokości 4 473 zł, a referenci - 4 708 zł.

Barierę 5 tysięcy złotych przekraczają detektyw i asystenci, którzy mogą liczyć średnio na 5 320 zł oraz specjaliści i asystenci, których wypłata wynosi ok. 5 887 zł. Kierownicy referatów otrzymują 6 048 zł. Znacznie więcej od innych zarabiają główni komendanci policji. Ich wypłata średnio wynosi 17 865 zł.

Z informacji udostępnionych przez serwis ObserwatorGospodarczy.pl wynika także, że policjanci mogą również liczyć na specjalny dodatek za swój stopień. Posterunkowy zatem otrzyma 1675 zł, aspirant 1905 zł, podkomisarz 1985 zł, a inspektor generalny aż 2345 zł. Dodatkowo zgodnie z obecnym prawem, funkcjonariusze rozpoczynający pracę po 2013 roku mogą przejść na emeryturę policyjną po 25 latach służby. Czy to wystarczy, by przyciągnąć w szeregi policji młodych ludzi?

Tagi: Policja
Wiemy ile zarabiają prezesi polskich banków. Kwoty robią wrażenie
pieniądze
Nadszedł czas publikacji sprawozdań za ubiegły rok przez banki notowane na giełdzie. Można w nich przeczytać, ile konkretnie zarabiają członkowie zarządów, w tym również ich prezesi.
Czytaj dalej
Ile zarabia petsitter w Warszawie? Prezes Petsy zdradza stawki, kwota jest pokaźna
pies-spacer z psem-podatek za psa-iberion
Okazało się, że 50 proc. właścicieli rezygnuje z zaplanowanych wcześniej wyjazdów, ponieważ nie ma z kim zostawić swojego pupila. To ogromny rynek, który jest całkowicie niezagospodarowany. Szacujemy, że obecnie rynek opieki, krótkoterminowej jest wart ok. 50 mln PLN, jednak gdybyśmy skomercjalizowali wszystkie usługi (świadczone przez znajomych i rodzinę) to rynek byłby wart 4 mld PLN. Michał Wojewoda: Firma została założona w 2020 roku, ale sam pomysł pojawił się dużo wcześniej, bo w okolicach 2018 roku. Inspiracją do założenia firmy był mój golden retriever, który często lądował u dziadka i babci podczas wyjazdów wakacyjnych, czy też tych związanych z pracą. Dziadkowie uwielbiają go, ale nie zawsze mogli się nim zająć. Dodatkowo mieszają ok godzinę jazdy od mojego domu, to też nie ułatwia. Zastanawiałem się, czy tylko ja mam takie problemy i postanowiłem zrobić badanie “Podejście Polaków do opieki nad zwierzętami”. Potwierdziło ono moje przypuszczenie, że nie jestem odosobniony. Redakcja biznesinfo.pl: Jak długo istnieje firma i czy cieszy się zainteresowaniem Polaków?Petsy wystartowało w Warszawie w lutym tego roku, przez pierwsze 4 miesiące byliśmy dostępni tylko w Warszawie. W miarę rozwoju zaczęliśmy dodawać kolejne miasta. Po prawie 10 miesiącach na rynku możemy powiedzieć, że Polakom spodobało się korzystanie z petsitterów. Cyfry mówią same za siebie, w tym czasie mamy prawie 8 tysięcy zapytań, na kwotę przekraczającą milion złotych. A to dopiero początek, bo przed nami święta, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Firma Petsy oferuje usługi polegające na opiece nad zwierzętami domowymi, która powstała w 2020 r. prężnie zdobywa polski rynek i planuje ekspansję na rynek niemiecki. Z jakim kosztem musimy się liczyć, chcąc zostawić swojego pupila pod opiekę, ile zarabia petsitter i co jeszcze planuje firma rozmawiamy z Michałem Wojewodą z zarządu Petsy.
Czytaj dalej
Polecane