BiznesINFO.pl
Podatek od reklam wprowadzony, by uciszyć media - tak myślą Polacy

Piotr Molecki/East News

Podatek od reklam w oczach Polaków. Aż 40 proc. przekonuje o niecnych planach rządu

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Podatek od reklam jest w oczach 40 proc. Polaków próbą ucieszenia nieprzychylnych rządowi mediów. Rzeczpospolita zleciła badanie, którego rezultaty pokazują, że Polacy nie dają sobie już mydlić oczu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Po co miał być wprowadzony podatek od mediów

  • Jak odpowiadali ankietowani

  • Na jakim etapie jest projekt

Podatek od reklam wprowadzony, by uciszyć media

Podatek od reklam wywołał prawdziwą… ciszę w mediach, ponieważ, kiedy wyszły na jaw plany rządu dotyczące opodatkowania mediów, kolejne serwisy medialne zaczęły dołączać do protestu, który polegał na tymczasowym wyłączeniu portali informacyjnych w telewizji, internecie i radiu.

“Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów. Ruszyła akcja Media bez wyboru. Przeczytaj nasz list otwarty do władz Rzeczpospolitej Polskiej. Dla nas najważniejsze jest, abyś TY miał wybór. Dziękujemy użytkownikom i partnerom handlowym za zrozumienie i wsparcie - to komunikat, który można przeczytać zamiast serwisów informacyjnych” - głosiła informacja wyświetlana zamiast wiadomości z Polski i świata.

W związku z planami rządu Rzeczpospolita zdecydowała się przeprowadzić ankietę, która miała na celu sprawdzić, co o nowym podatku od reklam sądzą Polacy. IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej zapytał respondentów, jaki cel przyświecał rządowi, by opodatkować media.

Badanie pokazało, że argumenty mediów dotyczące politycznych pobudek rządu, jak i niesprawiedliwym zróżnicowaniu daniny trafiły do społeczeństwa, ponieważ najwięcej respondentów (40 proc.) wskazało, że głównym motorem napędowym działań władzy była chęć ograniczenia krytyki medialnej.

[EMBED-11]

Opodatkowanie gigantów

Drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią było stwierdzenie, że projekt został ogłoszony, by “zmusić wielkie koncerny zagraniczne (Google, FB), które nie płacą u nas podatków, do tego, by je płaciły”. Tak stwierdziło 24 proc. respondentów.

Tego stwierdzenia w zasadzie nikt nie neguje. Podobne inicjatywy podejmuje zresztą Unia Europejska. Przedstawiciele krajowych mediów są jednak zdania, że propozycja PiS właściwie faworyzuje największe koncerny i wcale nie zapewnia, że nałożenie na nie opłat będzie w ogóle możliwe.

Najmniej ankietowanych wybrało odpowiedź, która jest zgodna z oficjalną retoryką przyjętą przez rząd. Mowa o „chęci zwiększenia wpływów do budżetu państwa". Taką odpowiedź wybrało 22 proc. respondentów.

Jak na razie nie wiadomo, co z pomysłem dzieje się dalej. PiS nie zdobył dla projektu większości w Sejmie. Szef Porozumienia Jarosław Gowin wyraźnie zaznaczył, że oczekuje gruntownej modyfikacji projektu lub jego wycofania. Zapowiedział też konsultacje z Izbą Wydawców Prasy.

Podczas spotkania IWP poinformowała, że jest za wprowadzeniem tak zwanego podatku cyfrowego, który obejmie “wielkie koncerny technologiczne, które generując w Polsce znaczne przychody, nie płacą tu odpowiednich podatków", przypomina Rzeczpospolita

Tagi:

podatek

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >