BiznesINFO.pl
Podatek od psa stosuje ponad 400 gmin

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podatek od psa. W ile gminach funkcjonuje i ile na nim zarobiły?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nie wszyscy wiedzą, że od 30 lat funkcjonuje w Polsce podatek od psa. Jego obecna maksymalna stawka wynosi ponad 130 zł. Redakcja Biznes Info zapytała Ministerstwo Finansów ile gmin taką wysokość stosuje, a także w ilu w ogóle samorządach taka opłata obowiązuje i ile na niej zarobiły. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W ilu gminach obowiązuje podatek od psa

  • Gdzie płaci się najwięcej

  • Ile gminy zarobiły na podatku

Podatek od psa. Opłata wzrosła


To bez wątpienia jedna z najmniej znanych opłat w Polsce, choć dotyczy bardzo wielu osób. Podatek od psa, bo o nim mowa funkcjonuje w naszym kraju dokładnie od 30 lat. Został wprowadzony w styczniu 1991 roku ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.

Podatek od psa obowiązuje w wielu polskich gminach i to one decydują o jego wysokości. Owa wysokość nie może jednak przekraczać 130,30 zł, bo właśnie taka jest obecna maksymalna wysokość opłaty ustalona przez rząd. W 2020 roku było to 125,40 zł, co oznacza, że w tym roku nastąpił wzrost w tym zakresie o prawie 5 zł. 

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, o to, w ilu gminach obowiązuje maksymalna wysokość podatku. 

- W Ministerstwie Finansów  w ramach sprawozdawczości budżetowej oraz podatkowej jednostek samorządu terytorialnego nie są gromadzone dane o wysokości uchwalanych przez rady gmin stawek tej opłaty - informuje biuro prasowe resortu finansów.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że żadna z polskich gmin nie nakłada na właścicieli psów maksymalnej stawki podatku. Jak ujawniła niedawno “Rzeczpospolita”, mieszkańcy Szczecina, którzy są posiadaczami czworonogów płacą 50 zł, zaś mieszkańcy Krakowa 36 zł. Znacznie więcej, bo 70 zł płacą natomiast mieszkańcy Polic. 

Ile płacą mieszkańcy stolicy? Nic, bowiem w Warszawie podatek od psa nie obowiązuje.

Ile gminy zarobiły na podatku?


W ilu gminach danina funkcjonuje? Ujawnia to naszej redakcji Ministerstwo Finansów, zdradzając jednocześnie ile samorządy na niej zarobiły. 

- Zgodnie z danymi sprawozdawczości budżetowej jednostek samorządu terytorialnego za 2020 r. 428 gmin wykazało dochody wykonane (w kwocie większej od 0 zł) z tytułu opłaty od posiadania psów, na łączną kwotę 4 mln zł - informuje Biznes Info Ministerstwo Finansów.

Czas na uregulowanie podatku od psa minął 30 kwietnia. Jeśli natomiast pupil urodził się w połowie roku lub później, to jak przypomina “Rzeczpospolita” należy rozliczyć się w ciągu dwóch miesięcy od dnia narodzin czworonoga. Opłata wynosi wówczas połowę stawki rocznej. 

Poza mieszkańcami gmin w których podatek od psa nie obowiązuje, zwolnieni z opłaty są m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, osoby niepełnosprawne, czy osoby powyżej 65. roku życia prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >