BiznesINFO.pl
Podatek od najmu - kto musi zapłacić

Pixabay

Podatek od najmu mieszkania. Niektórzy mogą go uniknąć

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Chcąc wynająć mieszkanie, musisz pamiętać, by odprowadzić podatek od najmu. Ile muszą zapłacić osoby prywatne, a ile przedsiębiorcy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi podatek od najmu

  • Kto musi płacić podatek

  • Na jakie formy opodatkowania możemy się zdecydować

Podatek od najmu

Osoby, które wynajmują mieszkanie, powinny zgłosić tę informację do urzędu skarbowego, ponieważ w związku z tym, że w takiej sytuacji uzyskujemy dochody, musimy odprowadzić podatek od najmu.

Nie dla wszystkich podatek od najmu będzie taki sam. To jaką kwotę podatku będziemy musieli zapłacić, zależy od formy opodatkowania. Osoby prywatne mogą korzystać z rozliczenia na zasadach ogólnych lub poprzez ryczałt. Przedsiębiorcy mają do wyboru podatek liniowy lub rozliczenie na zasadach ogólnych.

Mieszkania inwestycyjne

Zakup mieszkań pod inwestycje stał się ostatnio bardzo popularny. Jest to stosunkowo pewny sposób lokowania pieniędzy, ponadto inwestowaniu w nieruchomości sprzyja niskie oprocentowanie lokat i stosunkowo tanie kredyty hipoteczne. Tak czy inaczej, dochody uzyskane z tytułu wynajmowania mieszkania podlegają opodatkowaniu i należy rozliczyć się z nich z urzędem skarbowym.

Podatek od najmu - ile wynosi?

  • Osoby prywatne

Osoby prywatne wynajmujące mieszkanie mogą wybierać z dwóch sposobów opodatkowania: ogólnych zasad skali podatkowej i poprzez ryczałt. Decydując się na ogólne zasady skali podatkowej, należy zapłacić 17 proc. podatku, jeśli dochody z wynajmu mieszkania nie przekraczają 85 528 zł lub 32 proc. jeśli dochody przekraczają tę kwotę.

W przypadku ryczałtu podatek należy rozliczać również według dwóch skal. Jeśli w ciągu roku dochody z tytułu wynajmu nie przekroczą 100 tys. zł rocznie, należy zapłacić podatek wg stawki 8,5 proc. W przypadku wyższych sum - podatek wyniesie 12,5 proc.

  • Przedsiębiorcy

Oprócz skali podatkowej mogą skorzystać z podatku liniowego w wysokości 19 proc.

W tej chwili nie każdy ma obowiązek informowania urzędu skarbowego o wynajmowaniu nieruchomości. Osoby fizyczne powinny jednak pamiętać o tym, by odprowadzić podatek od osób fizycznych, jeśli przekroczą kwotę 3 091 zł. Kwotę należy przelać na rachunek urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym wystąpił dochód z najmu. Decydując się na ryczałt, podatek wystarczy opłacić po raz pierwszy.

Najczęściej wybieraną formą płacenia podatku od najmu przez osoby prywatne jest właśnie ryczałt, ponieważ metoda ta jest najprostsza. Decydując się na taką formę opodatkowania, nie musimy prowadzić ewidencji, ani rozliczać kosztów podatkowych. W ten sposób opłacamy stałą stawkę liczoną od uzyskanego przychodu.

Tagi:

podatek

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Finanse

Wydłużenie wakacji kredytowych. Premier nie wyklucza takiej opcji

Czytaj więcej >

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >

Finanse

Resort finansów się ugiął. Skomplikowana zmiana będzie musiała jeszcze trochę poczekać

Czytaj więcej >