Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od najmu mieszkania. Niektórzy mogą go uniknąć
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:30

Podatek od najmu mieszkania. Niektórzy mogą go uniknąć

Podatek od najmu - kto musi zapłacić
Pixabay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi podatek od najmu

  • Kto musi płacić podatek

  • Na jakie formy opodatkowania możemy się zdecydować

Podatek od najmu

Osoby, które wynajmują mieszkanie, powinny zgłosić tę informację do urzędu skarbowego, ponieważ w związku z tym, że w takiej sytuacji uzyskujemy dochody, musimy odprowadzić podatek od najmu.

Nie dla wszystkich podatek od najmu będzie taki sam. To jaką kwotę podatku będziemy musieli zapłacić, zależy od formy opodatkowania. Osoby prywatne mogą korzystać z rozliczenia na zasadach ogólnych lub poprzez ryczałt. Przedsiębiorcy mają do wyboru podatek liniowy lub rozliczenie na zasadach ogólnych.

Mieszkania inwestycyjne

Zakup mieszkań pod inwestycje stał się ostatnio bardzo popularny. Jest to stosunkowo pewny sposób lokowania pieniędzy, ponadto inwestowaniu w nieruchomości sprzyja niskie oprocentowanie lokat i stosunkowo tanie kredyty hipoteczne. Tak czy inaczej, dochody uzyskane z tytułu wynajmowania mieszkania podlegają opodatkowaniu i należy rozliczyć się z nich z urzędem skarbowym.

Podatek od najmu - ile wynosi?

  • Osoby prywatne

Osoby prywatne wynajmujące mieszkanie mogą wybierać z dwóch sposobów opodatkowania: ogólnych zasad skali podatkowej i poprzez ryczałt. Decydując się na ogólne zasady skali podatkowej, należy zapłacić 17 proc. podatku, jeśli dochody z wynajmu mieszkania nie przekraczają 85 528 zł lub 32 proc. jeśli dochody przekraczają tę kwotę.

W przypadku ryczałtu podatek należy rozliczać również według dwóch skal. Jeśli w ciągu roku dochody z tytułu wynajmu nie przekroczą 100 tys. zł rocznie, należy zapłacić podatek wg stawki 8,5 proc. W przypadku wyższych sum - podatek wyniesie 12,5 proc.

  • Przedsiębiorcy

Oprócz skali podatkowej mogą skorzystać z podatku liniowego w wysokości 19 proc.

W tej chwili nie każdy ma obowiązek informowania urzędu skarbowego o wynajmowaniu nieruchomości. Osoby fizyczne powinny jednak pamiętać o tym, by odprowadzić podatek od osób fizycznych, jeśli przekroczą kwotę 3 091 zł. Kwotę należy przelać na rachunek urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym wystąpił dochód z najmu. Decydując się na ryczałt, podatek wystarczy opłacić po raz pierwszy.

Najczęściej wybieraną formą płacenia podatku od najmu przez osoby prywatne jest właśnie ryczałt, ponieważ metoda ta jest najprostsza. Decydując się na taką formę opodatkowania, nie musimy prowadzić ewidencji, ani rozliczać kosztów podatkowych. W ten sposób opłacamy stałą stawkę liczoną od uzyskanego przychodu.

Tagi: Podatek