Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP zatwierdziło ogromne zmiany. Będzie nowy system rezerwacji biletów
Maria Glinka
Maria Glinka 07.07.2021 02:00

PKP zatwierdziło ogromne zmiany. Będzie nowy system rezerwacji biletów

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

PKP przejdzie diametralną zmianę. W planach jest wdrożenie nowego systemu rezerwacji biletów. Aktualnie działający “Kurs 90” jest przestarzały i nie spełnia oczekiwań klientów, którzy uskarżają się na notoryczne awarie i ograniczoną funkcjonalność.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki system zamierza wdrożyć PKP

  • Kto go sfinansuje i kiedy ma zostać wprowadzony

  • Od czego rozpocznie się cyfrowa rewolucja

PKP z nowym systemem rezerwacji biletów

PKP w końcu zamierza wdrożyć system na miarę XXI wieku. Od lat 90. działa “Kurs 90”, który jest archaiczny i brakuje w nim wielu funkcji ułatwiających rezerwację biletów. 

Kupienie biletu na przejazd PKP w niektóre dni graniczy niemal z cudem. Zainteresowanie podróżowaniem w weekendy jest bowiem tak ogromne, że system wykazuje spowolnienie w niektórych kanałach sprzedaży. W rezultacie zakup biletu przez stronę intercity.pl jest zazwyczaj niemożliwy. Można je zdobyć w kasach PKP, przez Bilkom2 lub Skycash.

Naprzeciw tym trudnościom wychodzi zarząd PKP, który planuje wdrożyć zupełnie nowy moduł rezerwacji w pełni zintegrowany ze sprzedażą i rezerwacją miejsc na obszarze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W ubiegłym roku przeprowadzono dialog techniczny w tym zakresie. 

Portal bankier.pl donosi, że ostateczna decyzja co do kształtu nowego systemu nie została jeszcze podjęta. Oferty przetargowe można składać do 19 sierpnia.

Całą dobę i bez przerw serwisowych. Nowy system PKP na horyzoncie

Jednak PKP stawia pewne wymagania przed oferentami. Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka, zdradził, że nowy system ma działać całą dobę bez przerw serwisowych.

Co więcej, wszystkie funkcje powinny być dostępne przez przeglądarki internetowe. System ma realizować 50 transakcji rezerwacji i sprzedaży biletów oraz zapytań w ciągu zaledwie sekundy. Wyzwanie jest ogromne, ponieważ musi obsługiwać 90 mln transakcji miesięcznie.

Poprzez nowy system PKP chce wzmocnić atrakcyjność kolei i podnieść poziom mobilności społeczeństwa. Dla PKP priorytetem jest również poprawa standardów obsługi klienta. 

Nowy system ma być finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Kiedy zostanie uruchomiony? - Wdrożenie systemu, który będzie kompleksowo obsługiwał sprzedaż biletów i zastąpi Kurs 90, zakładamy na rok 2023 - przyznał Turzyński i dodał, że to termin “wymagający”. 

Pierwsze przymiarki do cyfrowej rewolucji w PKP

Jednak zastąpienie starego “Kursu 90” to nie jedyne plany PKP. Do sierpnia PKP Informatyka zamierza wymienić platformę systemów serwerów HPE Nonstop.

Portal rynek-kolejowy.pl donosi, że jest to ogromna inwestycja, warta 15 mln zł. - Zrobimy to po to, by zapewnić przyspieszenie i optymalizację działań systemu sprzedaży - tłumaczył szef PKP Informatyka. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: PKP turystyka