BiznesINFO.pl

Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Na obiecankach się skończy. Piątka dla zwierząt ma trafić do sejmowej zamrażarki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Piątka dla zwierząt w zamrażarce sejmowej

Piątka dla zwierząt spowodowała protesty rolników, którzy protestowali nie tylko przeciwko zakazowi hodowli zwierząt futerkowych, ale także przez ograniczenie uboju rytualnego. Rolnicy odebrali ustawę jako zamach na polską wieś i dobrze prosperujące branże.

Ustawa podzieliła także Prawo i Sprawiedliwość. Przeciwko piątce dla zwierząt opowiedział się Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa, który nieprzychylnie wyrażał się o ustawie prezesa Jarosław Kaczyńskiego. Swoje słowa poparł wyłamaniu się z dyscypliny partyjnej podczas głosowania.

W efekcie zawieszono Ardanowskiego w PiS. Co więcej, podczas rekonstrukcji rządu, krnąbrny minister poniósł konsekwencje. Stracił stołek szefa resortu rolnictwa, a na jego miejsce obsadzono polityka, który zagłosował za ustawą, Grzegorza Pudę.

Teraz jednak wiele wskazuje na to, że ustawa zostanie zablokowana, przynajmniej na jakiś czas. Jak wyjawił na antenie Radia Wnet senator Jan Maria Jackowski, wiele wskazuje na to, że ustawa ostatecznie nie będzie rozpatrywana przez Sejm.

- Mam dla rolników dobrą wiadomość: bardzo prawdopodobne, że tzw. piątka dla zwierząt po uchwaleniu senackich poprawek w ogóle nie będzie rozpatrywana przez Sejm i trafi do zamrażarki - mówił Jackowski w radiu.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć 3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Czy projekt wróci? Zaskakujące słowa senatora

Pytanie jednak dlaczego PiS na razie odpuści dalsze rozpatrywanie ustawy? Być może spowodowały to poprawki wprowadzone przez Senat, a być może protesty rolników. Ponadto PiS może się obawiać tego, że rolnicy dołączyli do głośnego strajku kobiet.

Ponadto warto zaznaczyć, że zostawienie ustawy w sejmowej "zamrażarce" nie daje gwarancji, że Prawo i Sprawiedliwość w razie potrzeby ustawę "odmrozi" i uchwali i przekaże do podpisu prezydentowi. Dlatego rolnicy nie mogą się czuć do końca bezpieczni.

Prowadzący audycję w Radiu Wnet określił Jackowskiego jako "zbuntowanego senatora". Ten jednak zaprzeczył i stwierdził, że PiS reprezentuje interesy swoich wyborców, a taka decyzja była podyktowana wyrażeniem przez nich niezadowolenia. 

Jak stwierdził polityk, PiS uznał, że ustawa piątki dla zwierząt była niezgodna z ich programem wyborczym, więc zdecydował się ją wycofać. Jackowski zaznaczył także, że sam głosował przeciwko tej ustawie i podkreślał, że nie jest członkiem PiS, a jedynie klubu parlamentarnego. Co za tym idzie, nie można go zawiesić.

28 października zaplanowane jest głosowanie posłów nad poprawkami senatu. Jak wskazuje portal farmer.pl, na ten dzień rolnicy planują zablokowanie ulic Warszawy. To tego dnia zostaną zweryfikowane obietnice senatora.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >