BiznesINFO.pl
Sejm

Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Na obiecankach się skończy. Piątka dla zwierząt ma trafić do sejmowej zamrażarki

27 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Tzw. piątka dla zwierząt to głośna i kontrowersyjna ustawa Prawa i Sprawiedliwości, która miała m.in. zabronić hodowli zwierząt na futra. Wygląda jednak na to, że na obietnicach się skończy.

Piątka dla zwierząt w zamrażarce sejmowej

Piątka dla zwierząt spowodowała protesty rolników, którzy protestowali nie tylko przeciwko zakazowi hodowli zwierząt futerkowych, ale także przez ograniczenie uboju rytualnego. Rolnicy odebrali ustawę jako zamach na polską wieś i dobrze prosperujące branże.

Ustawa podzieliła także Prawo i Sprawiedliwość. Przeciwko piątce dla zwierząt opowiedział się Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa, który nieprzychylnie wyrażał się o ustawie prezesa Jarosław Kaczyńskiego. Swoje słowa poparł wyłamaniu się z dyscypliny partyjnej podczas głosowania.

W efekcie zawieszono Ardanowskiego w PiS. Co więcej, podczas rekonstrukcji rządu, krnąbrny minister poniósł konsekwencje. Stracił stołek szefa resortu rolnictwa, a na jego miejsce obsadzono polityka, który zagłosował za ustawą, Grzegorza Pudę.

Teraz jednak wiele wskazuje na to, że ustawa zostanie zablokowana, przynajmniej na jakiś czas. Jak wyjawił na antenie Radia Wnet senator Jan Maria Jackowski, wiele wskazuje na to, że ustawa ostatecznie nie będzie rozpatrywana przez Sejm.

- Mam dla rolników dobrą wiadomość: bardzo prawdopodobne, że tzw. piątka dla zwierząt po uchwaleniu senackich poprawek w ogóle nie będzie rozpatrywana przez Sejm i trafi do zamrażarki - mówił Jackowski w radiu.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Czy projekt wróci? Zaskakujące słowa senatora

Pytanie jednak dlaczego PiS na razie odpuści dalsze rozpatrywanie ustawy? Być może spowodowały to poprawki wprowadzone przez Senat, a być może protesty rolników. Ponadto PiS może się obawiać tego, że rolnicy dołączyli do głośnego strajku kobiet.

Ponadto warto zaznaczyć, że zostawienie ustawy w sejmowej "zamrażarce" nie daje gwarancji, że Prawo i Sprawiedliwość w razie potrzeby ustawę "odmrozi" i uchwali i przekaże do podpisu prezydentowi. Dlatego rolnicy nie mogą się czuć do końca bezpieczni.

Prowadzący audycję w Radiu Wnet określił Jackowskiego jako "zbuntowanego senatora". Ten jednak zaprzeczył i stwierdził, że PiS reprezentuje interesy swoich wyborców, a taka decyzja była podyktowana wyrażeniem przez nich niezadowolenia. 

Jak stwierdził polityk, PiS uznał, że ustawa piątki dla zwierząt była niezgodna z ich programem wyborczym, więc zdecydował się ją wycofać. Jackowski zaznaczył także, że sam głosował przeciwko tej ustawie i podkreślał, że nie jest członkiem PiS, a jedynie klubu parlamentarnego. Co za tym idzie, nie można go zawiesić.

28 października zaplanowane jest głosowanie posłów nad poprawkami senatu. Jak wskazuje portal farmer.pl, na ten dzień rolnicy planują zablokowanie ulic Warszawy. To tego dnia zostaną zweryfikowane obietnice senatora.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >