BiznesINFO.pl > Energetyka > W tym roku PGE nie złoży wniosku o podwyżkę cen energii
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 02.08.2022 11:25

W tym roku PGE nie złoży wniosku o podwyżkę cen energii

portfel-pieniądze-biznesinfo
East News

Polacy obawiają się drastycznych podwyżek prądu. Tymczasem prezes Polskiej Grupy Energetycznej poinformował, że w 2022 roku nie złoży wniosku o podwyżkę cen energii. 

PGE zostaje przy obecnych cenach

W 2022 r. nie złożymy wniosków o podwyżkę cen energii; nasi klienci będą płacili za energię tak, jak do tej pory — powiedział w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski w Programie 1 Polskiego Radia.

Zaznaczył jednak, że jeszcze nie wie, czy w przyszłym roku złoży taki wniosek. Przyznał, że obecna sytuacja gospodarcza jest niepewna.

Podwyżki cen prądu

Problem wzrostu cen energii dotyczy dziś praktycznie całej Europy. Przyczyniła się do tego zwłaszcza wojna na Ukrainie i niepewność związana z dostawą surowców energetycznych. 

11 lipca rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska poinformowała PAP, że trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu energii elektrycznej złożyło prezesowi URE wnioski o zmianę jeszcze w tym roku obowiązującej taryfy na sprzedaż odbiorcom w gospodarstwach domowych. 

Wnioski o zmiany w taryfach złożyły już PGE, Tauron i Eneę. Jak ustaliło WysokieNapiecie.pl, najniższy wniosek, złożony przez Tauron, zakłada podwyżkę 6 % do końca 2022 roku.

Szef URE apelował, aby rząd podjął kroki, by chronić obywateli przed “nieakceptowalnym poziomem cen” wynikających z wysokich marż producentów energii. Na razie urząd analizuje otrzymane wnioski.

Według Bartłomieja Derskiego z Wysokiego Napięcia, mamy do czynienia z nietypową sytuacją, gdyż zwykle spółki energetyczne rzadko wnioskują o zmianę taryf w trakcie ich obowiązywania, zwykle wnioski pojawiają się pod koniec roku, tak aby od stycznia mogły obowiązywać nowe taryfy.

Tagi: ceny prądu
Polecane