BiznesINFO.pl
Uwaga na rzekome wiadomości od PGE

Pixnio

W SMS-ie poinformują, że nie zapłaciłeś rachunku. Klikniesz w link do zapłaty i pożałujesz

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Uwaga na SMS-y od PGE. Oszuści podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną, rozsyłając fałszywe wiadomości. Miej się na baczności, bo możesz stracić pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego oszuści podszywają się pod PGE,

  • Na jakie wiadomości powinieneś uważać,

  • Jakie zagrożenia czekają po uzupełnieniu spreparowanego formularza.

SMS-y od PGE? To oszustwo

Uwaga na fałszywe wiadomości od PGE. CyberRescue ostrzega, że oszuści podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną, wysyłając wiadomości dotyczące konieczności zapłaty. To pułapka - naciągacze chcą tylko wyłudzić dane dostępu do konta bankowego.

Portal dobreprogramy.pl przekazał, że oszuści tworzą fałszywe wiadomości SMS, podszywając się pod PGE, w których pojawia się wezwanie do zapłaty rachunku za pośrednictwem strony internetowej, do której w wiadomości załączony jest link.

W SMS-ie oszuści grożą, że niezapłacenie należności będzie skutkować przerwą w dostawie prądu. Wiadomości nie mają oczywiście pokrycia w rzeczywistości, a link prowadzi do spreparowanej strony z szybkimi płatnościami, która może nie budzić żadnych podejrzeń.

Nie podawaj swoich danych

Osoby, które dadzą się nabrać i podadzą na stronie dane do logowania do usług bankowości, mogą mieć spore kłopoty, ponieważ dane zostaną natychmiastowo przekazane oszustom, którzy podejmą próbę logowania na konto e-bankowości ofiary. Logowanie może zostać nawet potwierdzone kodem SMS, jeśli użytkownik machinalnie przepisze unikatowy kod z wiadomości do formularza ze spreparowanej strony.

Mimo że CyberRescue nie podaje dokładnej treści SMS-ów wysyłanych przez oszustów, wiadomo, że brzmią one bardzo podobnie do innych tego typu wiadomości służących wyłudzeniu danych.

- Jeżeli dostaniemy taką wiadomość, sprawdzajmy za pomocą innego źródła czy jest zgodna z prawdą - uczula Piotr Derlecki z CyberRescue cytowany przez portal.

- W tym wypadku należałoby zapytać o to pracownika, czy sprawdzić należności na swoim koncie. Jeżeli nie mamy pewności czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link, a zadzwonić do firmy. Gdy wiadomość prosi o instalację aplikacji, sprawdźmy, czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store - dodaje.

Jak zwykle w takich przypadkach apelujemy, by zawsze, gdy dostaniemy tego typu wiadomość z odnośnikiem w postaci linku, zachowywać szczególną czujność i weryfikować prawdziwość otrzymywanych SMS-ów.

Jeśli zorientowałeś się, że padłeś ofiarą oszustwa już po przekazaniu danych do logowania, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem i organami ścigania.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >