Uwaga na rzekome wiadomości od PGE
Pixnio
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Stycznia 2021

W SMS-ie poinformują, że nie zapłaciłeś rachunku. Klikniesz w link do zapłaty i pożałujesz

Uwaga na SMS-y od PGE. Oszuści podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną, rozsyłając fałszywe wiadomości. Miej się na baczności, bo możesz stracić pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego oszuści podszywają się pod PGE,
  • Na jakie wiadomości powinieneś uważać,
  • Jakie zagrożenia czekają po uzupełnieniu spreparowanego formularza.

SMS-y od PGE? To oszustwo

Uwaga na fałszywe wiadomości od PGE. CyberRescue ostrzega, że oszuści podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną, wysyłając wiadomości dotyczące konieczności zapłaty. To pułapka - naciągacze chcą tylko wyłudzić dane dostępu do konta bankowego.

Portal dobreprogramy.pl przekazał, że oszuści tworzą fałszywe wiadomości SMS, podszywając się pod PGE, w których pojawia się wezwanie do zapłaty rachunku za pośrednictwem strony internetowej, do której w wiadomości załączony jest link.

W SMS-ie oszuści grożą, że niezapłacenie należności będzie skutkować przerwą w dostawie prądu. Wiadomości nie mają oczywiście pokrycia w rzeczywistości, a link prowadzi do spreparowanej strony z szybkimi płatnościami, która może nie budzić żadnych podejrzeń.

Nie podawaj swoich danych

Osoby, które dadzą się nabrać i podadzą na stronie dane do logowania do usług bankowości, mogą mieć spore kłopoty, ponieważ dane zostaną natychmiastowo przekazane oszustom, którzy podejmą próbę logowania na konto e-bankowości ofiary. Logowanie może zostać nawet potwierdzone kodem SMS, jeśli użytkownik machinalnie przepisze unikatowy kod z wiadomości do formularza ze spreparowanej strony.

Czy 10 stycznia jest niedziela handlowa? Ujawniamy pełny kalendarz niedziel bez zakazu handluCzy 10 stycznia jest niedziela handlowa? Ujawniamy pełny kalendarz niedziel bez zakazu handluCzytaj dalej

Mimo że CyberRescue nie podaje dokładnej treści SMS-ów wysyłanych przez oszustów, wiadomo, że brzmią one bardzo podobnie do innych tego typu wiadomości służących wyłudzeniu danych.

- Jeżeli dostaniemy taką wiadomość, sprawdzajmy za pomocą innego źródła czy jest zgodna z prawdą - uczula Piotr Derlecki z CyberRescue cytowany przez portal.

- W tym wypadku należałoby zapytać o to pracownika, czy sprawdzić należności na swoim koncie. Jeżeli nie mamy pewności czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link, a zadzwonić do firmy. Gdy wiadomość prosi o instalację aplikacji, sprawdźmy, czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store - dodaje.

Jak zwykle w takich przypadkach apelujemy, by zawsze, gdy dostaniemy tego typu wiadomość z odnośnikiem w postaci linku, zachowywać szczególną czujność i weryfikować prawdziwość otrzymywanych SMS-ów.

Jeśli zorientowałeś się, że padłeś ofiarą oszustwa już po przekazaniu danych do logowania, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem i organami ścigania.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowe prawo, nowe konsekwencje. Jeżeli się nie zarejestrujesz, zapłacisz karę 5 tys. zł
  2. Z zagranicy już nie przywieziesz tyle pieniędzy co wcześniej. Rząd rzuca kłody pod nogi wielu Polakom
  3. 11 stycznia niezwykle ważny dla tysięcy emerytów. Jeśli się spóźnią przepadnie im wiele pieniędzy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News