BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jest apel do polskich ozdrowieńców. Chodzi o ich osocze

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ozdrowieńcy z Dolnego Śląska są wzywani do oddawania osocza. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do wszystkich osób wyleczonych z koronawirusa, aby oddali osocze dla chorych pacjentów - informuje wrocławska “Gazeta Wyborcza&rdq

Ozdrowieńcy wzywani do oddawania osocza

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu wzywa ozdrowieńców, by oddawali swoją krew. Osocze z krwi wyleczonych osób może pomóc zakażonym.

- Nie mogą to być osoby, które podejrzewają u siebie przebyte zakażenie, ale wyłącznie te, u których zakażenie zostało potwierdzone badaniami labolatoryjnymi - mówi “Gazecie Wyborczej” Krzysztof Dworak, dyrektor RCKiW we Wrocławiu.

Ozdrowieńcy mogą pomóc chorym na COVID-19

Szef RCKiW tłumaczy, że osocze od tzw. ozdrowieńców, zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19. Po pobraniu krwi separuje się jej płynny składnik - osocze. I to właśnie w nim gromadzi się dużo przeciwciał, które skutecznie atakują wirusy SARS-CoV-2. 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana żyły krew jest rozdzielna na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które zwrotnie przetaczane są do żyły - informuje “GW”. Jednorazowo pobiera się maksymalnie 650 ml osocza ozdrowieńców. 

Cała procedura trwa maksymalnie 40 minut. Następnie osocze jest mrożone i i badane w laboratorium, gdzie sprawdza się je pod kątem obecności innych chorób.

Ozdrowieńcy - warunki do oddania krwi

Jakie kryteria należy spełniać aby móc się zgłosić do RCKiW? Ozdrowieńcy muszą być w wieku od 18 do 60 lat i spełniać wszystkie warunki potrzebne do oddawania krwi. Przed zabiegiem ozdrowieńcy powinni być wypoczęci, pić dużo wody i ograniczyć palenie papierosów. Zgłoszenia telefoniczne są przyjmowane pod numerem telefonu 71 371 58 24 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.

Z najnowszych informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że na Dolnym Śląsku jest 90 ozdrowieńców, a 3 wyleczone osoby mają ponad 90 lat.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >