Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest apel do polskich ozdrowieńców. Chodzi o ich osocze
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:02

Jest apel do polskich ozdrowieńców. Chodzi o ich osocze

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ozdrowieńcy wzywani do oddawania osocza

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu wzywa ozdrowieńców, by oddawali swoją krew. Osocze z krwi wyleczonych osób może pomóc zakażonym.

- Nie mogą to być osoby, które podejrzewają u siebie przebyte zakażenie, ale wyłącznie te, u których zakażenie zostało potwierdzone badaniami labolatoryjnymi - mówi “Gazecie Wyborczej” Krzysztof Dworak, dyrektor RCKiW we Wrocławiu.

Ozdrowieńcy mogą pomóc chorym na COVID-19

Szef RCKiW tłumaczy, że osocze od tzw. ozdrowieńców, zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19. Po pobraniu krwi separuje się jej płynny składnik - osocze. I to właśnie w nim gromadzi się dużo przeciwciał, które skutecznie atakują wirusy SARS-CoV-2. 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana żyły krew jest rozdzielna na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które zwrotnie przetaczane są do żyły - informuje “GW”. Jednorazowo pobiera się maksymalnie 650 ml osocza ozdrowieńców. 

Cała procedura trwa maksymalnie 40 minut. Następnie osocze jest mrożone i i badane w laboratorium, gdzie sprawdza się je pod kątem obecności innych chorób.

Ozdrowieńcy - warunki do oddania krwi

Jakie kryteria należy spełniać aby móc się zgłosić do RCKiW? Ozdrowieńcy muszą być w wieku od 18 do 60 lat i spełniać wszystkie warunki potrzebne do oddawania krwi. Przed zabiegiem ozdrowieńcy powinni być wypoczęci, pić dużo wody i ograniczyć palenie papierosów. Zgłoszenia telefoniczne są przyjmowane pod numerem telefonu 71 371 58 24 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.

Z najnowszych informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że na Dolnym Śląsku jest 90 ozdrowieńców, a 3 wyleczone osoby mają ponad 90 lat.