Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 02.04.2020. Epidemia koronowirusa. Specjalne namioty pod szpitalem MSWiA.
Jakub Kaminski/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Kwietnia 2020

Jest apel do polskich ozdrowieńców. Chodzi o ich osocze

Ozdrowieńcy z Dolnego Śląska są wzywani do oddawania osocza. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do wszystkich osób wyleczonych z koronawirusa, aby oddali osocze dla chorych pacjentów - informuje wrocławska “Gazeta Wyborcza”.

Ozdrowieńcy wzywani do oddawania osocza

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu wzywa ozdrowieńców, by oddawali swoją krew. Osocze z krwi wyleczonych osób może pomóc zakażonym.

- Nie mogą to być osoby, które podejrzewają u siebie przebyte zakażenie, ale wyłącznie te, u których zakażenie zostało potwierdzone badaniami labolatoryjnymi - mówi “Gazecie Wyborczej” Krzysztof Dworak, dyrektor RCKiW we Wrocławiu.

28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powodu28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powoduCzytaj dalej

Ozdrowieńcy mogą pomóc chorym na COVID-19

Szef RCKiW tłumaczy, że osocze od tzw. ozdrowieńców, zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19. Po pobraniu krwi separuje się jej płynny składnik - osocze. I to właśnie w nim gromadzi się dużo przeciwciał, które skutecznie atakują wirusy SARS-CoV-2.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana żyły krew jest rozdzielna na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które zwrotnie przetaczane są do żyły - informuje “GW”. Jednorazowo pobiera się maksymalnie 650 ml osocza ozdrowieńców.

Dyrektor generalny WHO szczerze o pandemii. Ma dla nas bardzo złe wieściDyrektor generalny WHO szczerze o pandemii. Ma dla nas bardzo złe wieściCzytaj dalej

Cała procedura trwa maksymalnie 40 minut. Następnie osocze jest mrożone i i badane w laboratorium, gdzie sprawdza się je pod kątem obecności innych chorób.

Ozdrowieńcy - warunki do oddania krwi

Jakie kryteria należy spełniać aby móc się zgłosić do RCKiW? Ozdrowieńcy muszą być w wieku od 18 do 60 lat i spełniać wszystkie warunki potrzebne do oddawania krwi. Przed zabiegiem ozdrowieńcy powinni być wypoczęci, pić dużo wody i ograniczyć palenie papierosów. Zgłoszenia telefoniczne są przyjmowane pod numerem telefonu 71 371 58 24 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.

Mięso w górę z ceną o 20%. Dyrektor PFPŻ ostrzega przed jeszcze większymi podwyżkamiMięso w górę z ceną o 20%. Dyrektor PFPŻ ostrzega przed jeszcze większymi podwyżkamiCzytaj dalej

Z najnowszych informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że na Dolnym Śląsku jest 90 ozdrowieńców, a 3 wyleczone osoby mają ponad 90 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja pilnie poszukuje świadków. Nie żyje człowiek, każda informacja może być ważna
  2. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wywiad USA: Kim Dzong Un w stanie krytycznym. Sprzeczne doniesienia ws. zdrowia przywódcy Korei Pn
Jak podaje portal, dane ponad 300 Polaków na kwarantannie wyciekły do sieci. Lista krąży od sobotyJak podaje portal, dane ponad 300 Polaków na kwarantannie wyciekły do sieci. Lista krąży od sobotyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News