BiznesINFO.pl

East News

Otwarcie Baltic Pipe już 29 września

3 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Zakończenie prac przy budowie gazociągu Baltic Pipe nastąpi 29 września br. To wcześniej niż zakładano.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

"29 września nastąpi zakończenie prac i otwarcie Baltic Pipe. Trwają prace związane z przygotowaniem przede wszystkim tłoczni, które mają za zadanie dostarczyć blisko 10 mld metrów sześc. gazu. Wraz z LNG w Świnoujściu i własnym wydobyciem daje to 100 proc. bezpieczeństwo energetyczne" - napisał na Twitterze Marek Gróbarczyk, minister infrastruktury. Wcześniej rząd podawał datę 1 października. 

Początkowa przepustowość Baltic Pipe ma od 1 października wynosić około 2-3 mld m3 w ujęciu rocznych, z kolei pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie ma zostać osiągnięta w 2023 roku.

Potrzebna inwestycja

Gazociąg Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Ma stworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek polski i duński. Komisja europejska przyznała inwestycji status”Projektu wspólnego zainteresowania” ( Project of Common Interest) oraz wsparcie finansowe. 

Średnie roczne zużycie gazu w Polsce kształtuje się na poziomie 20 mld m3. Przed wojną do Polski prawie połowę zapotrzebowania pokrywały dostawy z Federacji Rosyjskiej. 

W kwietniu Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i ograniczył przesył przez gazociąg Nord Stream 1. Obecnie jest wykorzystywane tylko 20 % przepustowości rurociągu, to o wiele za mało na europejskie potrzeby. Ograniczenie dostaw mocno wpłynęło także na ceny gazu. 

W lipcu br. premier Mateusz Morawiecki poinformował o zakontraktowaniu w tym roku około 5 mld m3 gazu z Norwegii. Zaznaczył, że dzięki dostawom Polska nie będzie zależna od szantażu gazowego ze strony Rosji, któremu podlegają inne państwa europejskie. 

Tagi:

gaz

Podobne artykuły

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >

Energetyka

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Czytaj więcej >

Energetyka

Koniec dotacji z programu “Mój prąd”. Są jednak i dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]