Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Otwarcie Baltic Pipe już 29 września
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 03.08.2022 11:50

Otwarcie Baltic Pipe już 29 września

EN 01522162 0001
East News

Zakończenie prac przy budowie gazociągu Baltic Pipe nastąpi 29 września br. To wcześniej niż zakładano.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

"29 września nastąpi zakończenie prac i otwarcie Baltic Pipe. Trwają prace związane z przygotowaniem przede wszystkim tłoczni, które mają za zadanie dostarczyć blisko 10 mld metrów sześc. gazu. Wraz z LNG w Świnoujściu i własnym wydobyciem daje to 100 proc. bezpieczeństwo energetyczne" - napisał na Twitterze Marek Gróbarczyk, minister infrastruktury. Wcześniej rząd podawał datę 1 października. 

Początkowa przepustowość Baltic Pipe ma od 1 października wynosić około 2-3 mld m3 w ujęciu rocznych, z kolei pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie ma zostać osiągnięta w 2023 roku.

Potrzebna inwestycja

Gazociąg Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Ma stworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek polski i duński. Komisja europejska przyznała inwestycji status”Projektu wspólnego zainteresowania” ( Project of Common Interest) oraz wsparcie finansowe. 

Średnie roczne zużycie gazu w Polsce kształtuje się na poziomie 20 mld m3. Przed wojną do Polski prawie połowę zapotrzebowania pokrywały dostawy z Federacji Rosyjskiej. 

W kwietniu Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i ograniczył przesył przez gazociąg Nord Stream 1. Obecnie jest wykorzystywane tylko 20 % przepustowości rurociągu, to o wiele za mało na europejskie potrzeby. Ograniczenie dostaw mocno wpłynęło także na ceny gazu. 

W lipcu br. premier Mateusz Morawiecki poinformował o zakontraktowaniu w tym roku około 5 mld m3 gazu z Norwegii. Zaznaczył, że dzięki dostawom Polska nie będzie zależna od szantażu gazowego ze strony Rosji, któremu podlegają inne państwa europejskie. 

Tagi: gaz