Polacy ratują swoje oszczędności inwestując w obligacje
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 30 Maja 2020

Polacy boją się o swoje oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na jeden ruch, aby je ochronić

Polacy znaleźli sposób na ochronę swoich oszczędności w niepewnych czasach. Inwestycja ta ma uratować kapitał przed utratą wartości, tak by po latach móc na nim na nowo zarabiać.

Oszczędności idą w obligacje

Inwestycje w obligacje okazują się być sposobem na ochronę oszczędności Polaków. Ministerstwo Finansów sprzedało niedawno obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa za rekordową kwotę 5,5 mld zł. Na ten wynik złożyła się przede wszystkim popularność obligacji czteroletnich, na które nabywcy przeznaczyli 2,85 mld zł. Dużym wzięciem cieszą się również obligacje trzymiesięczne, w które ulokowano 1,1 mld zł.

Skąd popularność tych dwóch kategorii obligacji?

Zaskakiwać może sukces obligacji trzymiesięcznych, których oprocentowanie to jedynie 0,5 proc. w skali roku, czyli mniej więcej tyle ile wynosi procentowanie lokat bankowych, ale – jak zauważa portal – lokowanie oszczędności w obligacjach jest w obecnej sytuacji – gdy wszystko odbywa się drogą online – prostsze niż zakładanie lokaty w banku. W ten sposób. Tyle, że w ten sposób równie dobrze można pokusić się o inwestycję w obligacje dwuletnie (ich oprocentowanie wynosi 1 proc.), więc wraca pytanie o popularność rozwiązania trzymiesięcznego. Strefabiznesu.pl zauważa, że daje ono większą możliwość manewru, w sytuacji gdy np. inwestujemy większy kapitał. Wówczas wypłacane co kwartał odsetki go zwiększają i co kwartał można ulokować go w jakiś inny instrument.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Andrzej Duda gościł w Radio Maryja. Nagle do studia dodzwonił się Tadeusz Rydzyk, zaskakujące sceny na wizji

- Niestety – między obligacjami trzymiesięcznymi a dwumiesięcznymi nie ma nic pośrodku. Pewnie gdyby były obligacje sześciomiesięczne czy roczne, cieszyłyby się nie mniejszym wzięciem niż trzymiesięczne – prognozuje Strefabiznesu.pl.

Obligacje dwuletnie – jak przypomina portal – długo cieszyły się największą popularnością, która w ostatnim czasie spadła o czym świadczą dane za kwiecień, kiedy to Polacy kupili ich na kwotę 0,8 mld zł.

Działkowcy mogą zostać krezusami. Za skrawek ziemi w mieście można zgarnąć już nawet 200 tys. złDziałkowcy mogą zostać krezusami. Za skrawek ziemi w mieście można zgarnąć już nawet 200 tys. złCzytaj dalej

Obligacje 4-letnie ratują oszczędności

Skąd zaś sukces obligacji czteroletnich? Gwarantują to co dziś wydaje się najważniejsze, czyli ratowanie kapitału przed utratą wartości, by potem móc znów na nim zarabiać, gdy już sytuacja się unormuje. Portal przypomina, że w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 1,3 proc., zaś w kolejnych rocznych okresach odsetkowych jest to 0,75 proc. plus inflacja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  2. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wiadomość, na którą czekały miliony Polaków. Już 6. czerwca znoszą kolejny zakaz. Wielka radość
Samochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuSamochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News