Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Opłaty za szlak na Gubałówkę. Jest ostateczna decyzja sądu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.09.2023 21:44

Opłaty za szlak na Gubałówkę. Jest ostateczna decyzja sądu

Gubałówka
Domena publiczna

W zeszłym roku jedna z rodzin mieszkająca przy szlaku na Gubałówkę zagrodziła go i zażądała opłat. Sprawa trafiła do sądu, który wydał właśnie wyrok - najwyraźniej zamykający całą sprawę.

Kilkuletni spór

Historia sporu o szlak na Gubałówkę trwa od lat. Właściciele działki, która sąsiaduje z linią kolei linowo-terenowej na Gubałówkę a przez teren której wytyczono pierwszy szlak, postanowiła pobierać opłaty od turystów.

Jak przypomina Interia, w 2021 roku sytuacja uległa zmianie. Polskie Koleje Linowe, miasto Zakopane oraz PTTK wytyczyły nowy, bezpłatny szlak, który biegnie przy trasie linii i po terenach, których właścicielem jest PKL.

Nie spodobało się to jednak wspomnianym właścicielom działki. Rok po otwarciu szlaku, postanowili go zagrodzić i kierować turystów na starą ścieżkę, gdzie musieli uiszczać opłaty.

Jest wyrok sądu

Napięcie między właścicielami a PKL urosło do tego stopnia, że sprawę skierowano do sądu. Ten, według doniesień Interii, wydał właśnie wyrok definitywnie zamykający sprawę.

Sąd Rejonowy w Zakopanem stanął po stronie PKL - nowy szlak został wytyczony wyłącznie na terenie należącym do spółki. W wyroku nie tylko nakazano usunięcie blokady szlaku ustawione przez właścicieli sąsiedniej działku - upoważniono do tego PKL, a także zakazano wspomnianym właścicielom dalszej blokady szlaku.

Szlak ponownie otwarty

W oświadczeniu prezesa zarządu Oddziału Tatrzańskiego PTTK Łukasza Palidera cytowanym przez Interię poinformowano, że szlak na Gubałówkę zostanie ponownie otwarty. Wyrok zakopiańskiego sądu potwierdza bowiem to, co znalazło się w dokumentach przedstawionych PTTK przez PKL.

Z kolei w swoim komunikacie cytowanym przez portal Interia.pl, Polskie Koleje Linowe przypomniały, że szlak powstał na koszt własny spółki. Oprócz przesunięcia ogrodzenia kolei linowo-terenowej, ustawiono też poręcze mające na celu “podniesienie komfortu spacerowiczów”.

Tagi: sąd