BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Wojewodztwo wielkopolskie wies Wozniki N/Z wezel komunikacyjny drogowy - DK15 , S5 , odnoga do autostrady A2

EAST NEWS

Od 4 lipca zwiększenie opłat na autostradzie A4. Kierowcy muszą zapłacić więcej

4 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od 4 lipca zmiana stawek na autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. Opłaty idą do góry, o 1 zł na każdej bramce dla kierowców samochodów osobowych i 5 zł dla dużych pojazdów.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała, że w życie wchodzi długo już przygotowywana podwyżka opłat za autostradę A4 między Katowicami a Krakowem.

Podwyżka opłat za A4 szykowana od wiosny

Stalexport Autostrada Małopolska podwyżki planowała już wcześniej. Odpowiedni wniosek do Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wpłynął już wiosną, jednak GDDKiA zakwestionowała wtedy podwyżkę, gdzie głównym argumentem była tocząca się za wschodnią granicą wojna.

GDDKiA nie może jednak wpływać na decyzję o wysokości stawek opłat za drogę, jeżeli są zgodne z umową koncesyjną, co sama nadmieniła, o czym przypomina bankier.pl.

"Od 4 lipca br. obowiązywać będą nowe stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów. Planowane jest ponadto utrzymanie rabatu dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych w dotychczasowej wysokości 6 zł za przejazd całym płatnym odcinkiem." - pisała SAM w komunikacie 9 czerwca 2022 r.

Opłaty na jednej bramce mają dla samochodów osobowych wynieść teraz 13 zł w przypadku standardowej płatności i 10 zł z uwzględnieniem rabatu.

Rabaty, o których pisze SAM dotyczą kierowców samochodów osobowych jeżeli wybiorą elektroniczną formę płatności za pomocą aplikacji. W przypadku płatności na bramkach opłaty będą standardowe i będą wyższe.

"Automatyczne metody płatności obejmują: elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota" - pisze SAM.

Tagi:

polskie drogi

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >