BiznesINFO.pl Energetyka Nowela ustawy odległościowej przegłosowana. Dystans będzie jednak większy
Domena publiczna

Nowela ustawy odległościowej przegłosowana. Dystans będzie jednak większy

8 lutego 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

W środę Sejm uchwalił tzw. ustawę wiatrakową, będącą jednym z warunków do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa zezwala na budowę farm wiatrowych w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych.

Zgodnie z nowymi przepisami cytowanymi przez Interię, do lokowania farmy będzie potrzebny uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego . Dodatkowo, wymagane będzie przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Wiatraki 700 metrów od zabudowań

Strategiczna ocena będzie wymagana, jeżeli plan będzie zawierał elektrownię wiatrową. Natomiast w pobliżu już istniejących wiatraków będą mogły powstać nowe budynki .

Jak informuje Interia, zapisy nowej ustawy przewidują również, że inwestor musi zapewnić 10 proc. mocy generowanej przez elektrownię wiatrową gminie , w której farma się znajduje. Odbiór przez mieszkańców odbywałby się na zasadzie prosumenta wirtualnego.

Zgodnie z zapisami przegłosowanej ustawy, każdy mieszkaniec gminy będzie uprawniony do objęcia udziału max. 2 kW pochodzących z wiatraków . Dodatkowo, taki prąd będzie dostępny w cenie przewidzianej w kalkulacji maksymalnych kosztów budowy.

Aż 209 posłów wstrzymało się od głosu

Do tej pory, ustawa odległościowa zakazywała budowy wiatraków w odległości 10-krotności wysokości wieży (od łopaty wirnika w najwyższym punkcie licząc) do budynku mieszkalnego. W takiej samej odległości nie można było również stawiać nowych budynków.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 214 posłów, zaś 27 było przeciw. Z kolei aż 209 wstrzymało się od głosu . Następnym krokiem na drodze legislacyjnej jest Senat.

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie