Niemcy z rekomendacją nakładania maseczek
Unsplash/Anastasiia Chepinska
Autor Maria Glinka - 18 Kwietnia 2020

Niemcy wracają do pracy. Maseczki zalecane, ale nie są obowiązkiem

Niemcy rozpoczynają stopniowy powrót do normalności. Poza decyzjami o wznowieniu nauczania w szkołach czy pracy mniejszych sklepów zadeklarowano, że w podtrzymaniu dystansu społecznego ma pomóc rządowe zalecenie dotyczące noszenia maseczek.

Niemcy ostrożnie wycofują się z restrykcji

Niemcy, na forum rządu i krajów związkowych, uzgodnili wczoraj plan stopniowego znoszenia obostrzeń, wdrożonych w marcu w wyniku nadejścia koronawirusa. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel w łagodzeniu ograniczeń trzeba zachować najwyższą ostrożność, bo na szali jest zdrowie i życie obywateli.

Rządzący zdają sobie sprawę, że walka z wirusem będzie trwała dopóki nie zostanie opracowana szczepionka przeciwko patogenowi z Wuhan, ale należy odmrażać poszczególne sfery życia Niemców – podaje next.gazeta.pl.

Lidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasieLidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasieCzytaj dalej

Wskazówki dotyczące maseczek i podtrzymanie dystansu społecznego

Jeden z głównych punktów uzgodnionego programu zakłada jedynie zalecenie, a nie obowiązek noszenia maseczek. Rekomendacja w sprawie zakrywania nosa i ust odnosi się do miejsc publicznych takich jak środki komunikacji miejskiej czy sklepy.

Kanclerz jest zadowolona z efektów wprowadzonych obostrzeń i twierdzi, że nie trzeba nakazywać obywatelom nakładania maseczek, ponieważ wykazali się odpowiedzialną postawą w ciągu ostatnich tygodni.

Zalecenie zasłaniania ust i nosa ma zdaniem rządzących ułatwić zachowanie bezpiecznego dystansu względem innych osób. W celu efektywnej realizacji tego założenia w dalszym ciągu ma obowiązywać nakaz przestrzegania co najmniej 1,5-metrowego odstępu w miejscach publicznych. Podtrzymano także zakaz gromadzenia się w skupiskach większych niż dwie osoby.

Uczniowie powoli będą powracać do szkół

Od 4 maja nastąpi stopniowy powrót do regularnego trybu prowadzenia zajęć w szkołach. Jednak niektóre landy ostrzegają, że poczekają nieco dłużej z ponownym otwarciem placówek. Dopiero od 11 maja szkoły zacznie otwierać Bawaria – jest to kraj związkowy, w których liczba osób zainfekowanych jest najwyższa.

W pierwszej kolejności do budynków mają powrócić najstarsi uczniowie szkół podstawowych oraz te roczniki, które w tym roku i w przyszłym będą zdawały egzaminy.

Przyjęcie takiej strategii wpisuje się częściowo w rekomendacje, które kilka dni temu ogłosiła Narodowa Akademia Nauk Leopoldina. Eksperci zalecali wprowadzenie obowiązku zasłaniania nosa i ust również w placówkach oświatowych, ale rząd federalny nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Jednak nic straconego, ponieważ decyzję sprawie wdrożenia adekwatnych środków zapewniających higienę i bezpieczeństwo mają podejmować landy.

Do 29 kwietnia ministrowie edukacji niemieckich landów poinformują o dokładnych zaleceniach, dotyczące m.in. organizacji dojazdów do szkoły oraz przerw międzylekcyjnych czy ograniczenia liczebności klas. Leopoldina sugerowała, aby zmniejszyć grupy uczniów do 15 osób, aby umożliwić im zachowanie bezpiecznego dystansu w trakcie lekcji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał

Pierwsze otwarcia już za kilka dni

Od najbliższego poniedziałku 20 kwietnia do pracy powrócą sklepy, które zamknięto, ponieważ ich działalność nie służyła zaspokajaniu podstawowych potrzeb obywateli. W pierwszej fazie uruchomione będą jednak tylko te placówki handlowe, których powierzchnia nie przekracza 800 mkw.

Wymóg powierzchniowy nie będzie dotyczył salonów samochodowych, sklepów z rowerami czy księgarni.

Z kolei od 4 maja mają zostać otwarte salony fryzjerskie.

Wsparcie od rządu ma zostać rozszerzone. Kolejne rozwiązania mają objąć kredyty PolakówWsparcie od rządu ma zostać rozszerzone. Kolejne rozwiązania mają objąć kredyty PolakówCzytaj dalej

Niemcy nieprędko będą mogli się gromadzić

Władze podjęły decyzję, że zakaz organizowania imprez masowych ma obowiązywać do 30 sierpnia. Poszczególne landy mają przyjąć odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie.

W dalszym ciągu podtrzymane będzie zamknięcie restauracji, gdzie, zdaniem kanclerz, kontrolowanie przestrzegania nakazu zachowania bezpiecznego dystansu czy zakazu gromadzenia się nie jest możliwe. Zakaz tego typu zgromadzeń będzie utrzymany również w kościołach, meczetach i synagogach aż do 3 maja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News