BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemcy wracają do pracy. Maseczki zalecane, ale nie są obowiązkiem

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy rozpoczynają stopniowy powrót do normalności. Poza decyzjami o wznowieniu nauczania w szkołach czy pracy mniejszych sklepów zadeklarowano, że w podtrzymaniu dystansu społecznego ma pomóc rządowe zalecenie dotyczące noszenia maseczek.

Niemcy ostrożnie wycofują się z restrykcji

Niemcy, na forum rządu i krajów związkowych, uzgodnili wczoraj plan stopniowego znoszenia obostrzeń, wdrożonych w marcu w wyniku nadejścia koronawirusa. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel w łagodzeniu ograniczeń trzeba zachować najwyższą ostrożność, bo na szali jest zdrowie i życie obywateli.

Rządzący zdają sobie sprawę, że walka z wirusem będzie trwała dopóki nie zostanie opracowana szczepionka przeciwko patogenowi z Wuhan, ale należy odmrażać poszczególne sfery życia Niemców – podaje next.gazeta.pl.

Wskazówki dotyczące maseczek i podtrzymanie dystansu społecznego

Jeden z głównych punktów uzgodnionego programu zakłada jedynie zalecenie, a nie obowiązek noszenia maseczek. Rekomendacja w sprawie zakrywania nosa i ust odnosi się do miejsc publicznych takich jak środki komunikacji miejskiej czy sklepy.

Kanclerz jest zadowolona z efektów wprowadzonych obostrzeń i twierdzi, że nie trzeba nakazywać obywatelom nakładania maseczek, ponieważ wykazali się odpowiedzialną postawą w ciągu ostatnich tygodni.

Zalecenie zasłaniania ust i nosa ma zdaniem rządzących ułatwić zachowanie bezpiecznego dystansu względem innych osób. W celu efektywnej realizacji tego założenia w dalszym ciągu ma obowiązywać nakaz przestrzegania co najmniej 1,5-metrowego odstępu w miejscach publicznych. Podtrzymano także zakaz gromadzenia się w skupiskach większych niż dwie osoby.

Uczniowie powoli będą powracać do szkół

Od 4 maja nastąpi stopniowy powrót do regularnego trybu prowadzenia zajęć w szkołach. Jednak niektóre landy ostrzegają, że poczekają nieco dłużej z ponownym otwarciem placówek. Dopiero od 11 maja szkoły zacznie otwierać Bawaria – jest to kraj związkowy, w których liczba osób zainfekowanych jest najwyższa.

W pierwszej kolejności do budynków mają powrócić najstarsi uczniowie szkół podstawowych oraz te roczniki, które w tym roku i w przyszłym będą zdawały egzaminy.

Przyjęcie takiej strategii wpisuje się częściowo w rekomendacje, które kilka dni temu ogłosiła Narodowa Akademia Nauk Leopoldina. Eksperci zalecali wprowadzenie obowiązku zasłaniania nosa i ust również w placówkach oświatowych, ale rząd federalny nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Jednak nic straconego, ponieważ decyzję sprawie wdrożenia adekwatnych środków zapewniających higienę i bezpieczeństwo mają podejmować landy.

Do 29 kwietnia ministrowie edukacji niemieckich landów poinformują o dokładnych zaleceniach, dotyczące m.in. organizacji dojazdów do szkoły oraz przerw międzylekcyjnych czy ograniczenia liczebności klas. Leopoldina sugerowała, aby zmniejszyć grupy uczniów do 15 osób, aby umożliwić im zachowanie bezpiecznego dystansu w trakcie lekcji.

Pierwsze otwarcia już za kilka dni

Od najbliższego poniedziałku 20 kwietnia do pracy powrócą sklepy, które zamknięto, ponieważ ich działalność nie służyła zaspokajaniu podstawowych potrzeb obywateli. W pierwszej fazie uruchomione będą jednak tylko te placówki handlowe, których powierzchnia nie przekracza 800 mkw.

Wymóg powierzchniowy nie będzie dotyczył salonów samochodowych, sklepów z rowerami czy księgarni.

Z kolei od 4 maja mają zostać otwarte salony fryzjerskie.

Niemcy nieprędko będą mogli się gromadzić

Władze podjęły decyzję, że zakaz organizowania imprez masowych ma obowiązywać do 30 sierpnia. Poszczególne landy mają przyjąć odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie.

W dalszym ciągu podtrzymane będzie zamknięcie restauracji, gdzie, zdaniem kanclerz, kontrolowanie przestrzegania nakazu zachowania bezpiecznego dystansu czy zakazu gromadzenia się nie jest możliwe. Zakaz tego typu zgromadzeń będzie utrzymany również w kościołach, meczetach i synagogach aż do 3 maja.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

600 zł dla zaszczepionych

Polska i Świat

600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

Czytaj więcej >
Zdjęcie poglądowe źródło: Pexels

Polska i Świat

Nadchodzi koniec pewnej ery. Stomil-Poznań może niedługo przejść do historii

Czytaj więcej >
Czternasta emerytura

Polska i Świat

Minister Maląg podała daty wypłat czternastych emerytur. Czekają jeszcze transze

Czytaj więcej >
Kreml odpowiada na sankcje USA fot.ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Polska i Świat

Kreml reaguje na sankcje USA w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >

Polska i Świat

10 mld zł na służby. Ustawa procedowana w trybie pilnym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prywatna jazda służbowym autem będzie droższa. Wszystko przez Polski Ład

Czytaj więcej >