Niedziela handlowa 6 grudnia możliwa
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 28 Listopada 2020

Marszałek puścił parę, ujawnił plany Sejmu. Chodzi o dodatkową niedzielę handlową

Niedziela handlowa 6 grudnia możliwa? Bardzo prawdopodobne, że w piątek odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie zniesienia zakazu handlu. O to, by sklepy otworzyły się w grudniowe niedziele niehandlowe, apelowało pięć największych organizacji biznesowych i dwa ogólnopolskie związki zawodowe.

Niedziele handlowe w grudniu

Zakaz handlu w niedziele jest tematem, który niejednokrotnie był podejmowany, a w obliczu pandemii koronawirusa w Polsce temat wraca jeszcze częściej. Przedstawiciele branży apelowali już do rządu w sprawie zniesienia ograniczeń. Otwarcie sklepów mogłoby pomóc odpracować straty poniesione przez sklepy na fali rządowych obostrzeń, ale także rozłożyć tłum klientów w czasie.

Od soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleOd soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleCzytaj dalej

W tym roku w grudniu niedziel handlowych będzie naprawdę niewiele. Mimo że zakupy zrobimy w dwie niedziele: 13 grudnia i 20 grudnia, to i tak dni z zakazem handlu będzie najwięcej do tej pory.

Zakupów nie zrobimy m.in. w Mikołajki 06.12. (choć możliwe, że dzień ten stanie się handlowym). Kolejne dwie wspomniane niedziele będą handlowe, jednak już od wigilii Bożego Narodzenia od godziny 14:00 sklepy będą zamknięte i otworzą się dopiero 28.12, ponieważ 27 wypada w niedzielę z zakazem handlu. Oznacza to 3,5 dnia w okresie świąt bez zakupów.

To oznacza, że w dniach przed wigilią sklepy będą niesłychanie obłożone, ponieważ każdy będzie chciał przygotować się i zrobić odpowiednie zapasy na zamknięcie sklepów, które potrwa aż pół tygodnia.

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaNie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaCzytaj dalej

Autorzy apelu twierdzą, że wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że w niedzielę po świętach nie zrobią zakupów, w związku z czym, na ten dzień zostaną bez jedzenia.

Rzeczpospolita zauważa, że dodatkowy dzień bez handlu spowoduje większe straty handlu, ponieważ wiele artykułów z dostaw z 24 grudnia najzwyczajniej w świecie ulegnie zepsuciu. Ponadto sklepy mogą mieć problemy z dostawami na trzeci dzień bez handlu.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Elżbieta Jaworowicz chwyciła mikrofon i zaczęła śpiewać. Prawie nikt nie wiedział o jej ukrytym talencie, fani wciąż wspominają występ
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany
Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuSzykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuCzytaj dalej

Zniesienie zakazu handlu

Niedziela 6 grudnia może już niedługo stać się handlowa. Tak zakłada ustawa związana ze zwalczaniem skutków koronawirusa, którą w piątek uchwalił Sejm. Teraz dokument ma trafić do Senatu. Jeśli tam zostaną wprowadzone poprawki, ustawa będzie musiała raz jeszcze trafić do Sejmu. Dlatego właśnie ma odbyć się dodatkowe posiedzenie Sejmu.

Na końcu ustawa trafi do prezydenta. Money.pl zauważa, że jeśli będzie to miało miejsce w piątek 4 grudnia, Andrzej Duda nie będzie miał zbyt wiele czasu na jej podpisanie.

Swoją decyzję o uczynienie z niedzieli 6 grudnia niedzielą handlową pomysłodawcy podpierają tym, że konieczne jest rozładowanie przedświątecznego tłoku w sklepach. Na niedzielę handlową nie chce zgodzić się jednak “Solidarność”, która od początku sprzeciwiała się pomysłowi.

Wszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająWszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająCzytaj dalej

- Rząd bardzo się troszczy o wszystkie grupy zawodowe, ale okazuje się, że nie o pracowników handlu - powiedział w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, reprezentujący sekcję handlową "Solidarność" autor pomysłu o zakazie handlu w niedzielę.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policja blokuje ulice, protestujący robią wszystko, by iść dalej. Na ulicach Warszawy trwa Strajk Kobiet
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Puchar Świata w Kuusamo. Genialny Dawid Kubacki, brawa dla Piotra Żyły, wielka klasa, czekamy na więcej
  7. Połącz kilka zdrowych produktów. Wyjdzie najlepszy barszcz wigilijny jaki jadłeś
Najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieNajwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News