BiznesINFO.pl

Unsplash/Jonas Leupe

Niebezpieczne aplikacje w Google sklepie Play. Można stracić pieniądze

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Google ostrzega właścicieli smartphonów przed groźnymi aplikacjami. Okazuje się, że w sieci dostępnych było ponad 170 programów, które kradły pieniądze. Użytkownicy muszą samodzielnie je odinstalować, aby ograniczyć ryzyko utraty środków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakimi aplikacjami ostrzega Google

  • Jakie kroki podjął w tej sprawie

  • Co powinni zrobić użytkownicy

Google z niebezpiecznymi aplikacjami do kopania kryptowalut

Google dopuścił się poważnego niedopatrzenia. Analitycy ds. bezpieczeństwa z Lookout Threat Lab wykryli ponad 170 aplikacji, które wyłudzały pieniądze od użytkowników. Portal dobreprogramy.pl donosi, że aż 25 z nich można było znaleźć w Sklepie Play, który należy do Google.

Tym razem niebezpieczne okazały się programy do kopania kryptowalut. Użytkownik musiał uregulować opłatę, aby rozpocząć transakcję. Jednak w rzeczywistości programy, również te oferowane przez Google, nie pozwalały na dostęp do kryptowalut.

Wpłacone środki trafiały w ręce oszustów, a użytkownicy nie mogli liczyć na żaden zysk. Z wyliczeń ekspertów wynika, że w ten sposób oszukano ponad 93 tys. właścicieli smartphonów z systemem Androida.

Szkodliwe programy zostały zidentyfikowane przy użyciu dwóch metod - CloudScam i BitScam. W obydwu przypadkach aplikacja żądała opłaty np. za samo pobranie programu lub rzekome kopanie kryptowalut. W ten sposób aplikacje mogły wyłudzić ponad 350 tys. dolarów.

Kilka wadliwych aplikacji Google. Użytkownicy muszą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo

Które aplikacje okazały się fałszywe? Wśród wadliwych programów, które trafiły do Sklepy Play Google można znaleźć m.in. BITO HASH, Moon BAT, Cloud Mining, Mining Machine, MR Bitcoin i Black Crypto Pro Miner.

Co ciekawe, większość z nich ma pozytywne oceny w Sklepie Play. To tylko podnosi poziom ryzyka dla użytkowników Google.

W związku z niepokojącymi doniesieniami Google postanowił natychmiast przystąpić do działania. Wszystkie szkodliwe aplikacje zostały już usunięte ze Sklepu Play.

Jednak osoby, które zdążyły pobrać programy muszą samodzielnie zatroszczyć się o bezpieczeństwo. Eksperci zalecają jak najszybsze odinstalowanie groźnych aplikacji.

Zaangażowanie ze strony Google ograniczyło ryzyko, ale nie zlikwidowało go całkowicie. Nie wszystkie nazwy fałszywych aplikacji zostały bowiem podane wprost. 

W związku z tym użytkownicy muszą sami upewnić się, czy zainstalowany przez nich program nie jest tworem oszustów. W przeciwnym razie mogą stracić pieniądze.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Googlesmartphonekryptowaluty

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]