BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niebezpieczne aplikacje w Google sklepie Play. Można stracić pieniądze
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:25

Niebezpieczne aplikacje w Google sklepie Play. Można stracić pieniądze

Unsplash/Jonas Leupe
Unsplash/Jonas Leupe

Google ostrzega właścicieli smartphonów przed groźnymi aplikacjami. Okazuje się, że w sieci dostępnych było ponad 170 programów, które kradły pieniądze. Użytkownicy muszą samodzielnie je odinstalować, aby ograniczyć ryzyko utraty środków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakimi aplikacjami ostrzega Google

  • Jakie kroki podjął w tej sprawie

  • Co powinni zrobić użytkownicy

Google z niebezpiecznymi aplikacjami do kopania kryptowalut

Google dopuścił się poważnego niedopatrzenia. Analitycy ds. bezpieczeństwa z Lookout Threat Lab wykryli ponad 170 aplikacji, które wyłudzały pieniądze od użytkowników. Portal dobreprogramy.pl donosi, że aż 25 z nich można było znaleźć w Sklepie Play, który należy do Google.

Tym razem niebezpieczne okazały się programy do kopania kryptowalut. Użytkownik musiał uregulować opłatę, aby rozpocząć transakcję. Jednak w rzeczywistości programy, również te oferowane przez Google, nie pozwalały na dostęp do kryptowalut.

Wpłacone środki trafiały w ręce oszustów, a użytkownicy nie mogli liczyć na żaden zysk. Z wyliczeń ekspertów wynika, że w ten sposób oszukano ponad 93 tys. właścicieli smartphonów z systemem Androida.

Szkodliwe programy zostały zidentyfikowane przy użyciu dwóch metod - CloudScam i BitScam. W obydwu przypadkach aplikacja żądała opłaty np. za samo pobranie programu lub rzekome kopanie kryptowalut. W ten sposób aplikacje mogły wyłudzić ponad 350 tys. dolarów.

Kilka wadliwych aplikacji Google. Użytkownicy muszą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo

Które aplikacje okazały się fałszywe? Wśród wadliwych programów, które trafiły do Sklepy Play Google można znaleźć m.in. BITO HASH, Moon BAT, Cloud Mining, Mining Machine, MR Bitcoin i Black Crypto Pro Miner.

Co ciekawe, większość z nich ma pozytywne oceny w Sklepie Play. To tylko podnosi poziom ryzyka dla użytkowników Google.

W związku z niepokojącymi doniesieniami Google postanowił natychmiast przystąpić do działania. Wszystkie szkodliwe aplikacje zostały już usunięte ze Sklepu Play.

Jednak osoby, które zdążyły pobrać programy muszą samodzielnie zatroszczyć się o bezpieczeństwo. Eksperci zalecają jak najszybsze odinstalowanie groźnych aplikacji.

Zaangażowanie ze strony Google ograniczyło ryzyko, ale nie zlikwidowało go całkowicie. Nie wszystkie nazwy fałszywych aplikacji zostały bowiem podane wprost. 

W związku z tym użytkownicy muszą sami upewnić się, czy zainstalowany przez nich program nie jest tworem oszustów. W przeciwnym razie mogą stracić pieniądze.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane